Slovenya’da tartışmalı uygulama bugün başladı

BALKANLAR 15.09.2021, 10:53
Slovenya’da tartışmalı uygulama bugün başladı
© AA

Slovenya’da toplu taşıma araçlarını kullanmak, alışveriş yapabilmek ve kamu kurumlarına giriş yapabilmek için bugün itibarıyla Kovid-19 aşı sertifikası veya negatif PCR testi ibraz etmek gerekli olacak.

Salgının yeni dalgasının etkili olduğu ve dün üç kişinin Kovid-19 nedeniyle öldüğü Slovenya’da hükümetin salgınla mücadeleye yönelik radikal tedbirleri, bugün itibarıyla yürürlüğe girdi.

Yeni uygulama çerçevesinde toplu taşıma araçlarının kullanımı ve kamu kurumlarına girişlerde tüm vatandaşlardan aşı sertifikası, Kovid-19 atlattığını kanıtlayan belge veya negatif Kovid-19 testi ibraz etmesi talep edilecek. Alışveriş merkezleri ve marketlere girişte de aynı şekilde tatbik edilecek bu uygulamadan ilk ve orta düzey okulların öğrencileri muaf tutulacak.

Sağlık kurumlarına girişlerde de acil durumlar dışında bu belgelerden birinin gösterilmesi talep edilecek.

Janez Jansa hükümetinin halkı aşılanmaya teşvik amacıyla Cumartesi günü aldığı karar çerçevesinde bugün meriyet kazanan uygulama, kapalı alanlarda herkesin maske takması ve sosyal mesafenin korunamadığı hallerde açık havada da maske taşınması zorunluluğunu ihtiva ediyor.

Slovenya’da halihazırda halkın %44,5’i Kovid-19 aşısı olmuş durumda.

Balkan News

Yorumlar (0)