Bosna Hersek Dışişleri Bakanlığı: “Eğer Bosna’yı müdafaa ettiyseniz, Sırbistan’a gitmeyin”

Bosna Hersek 15.09.2021, 10:24
Bosna Hersek Dışişleri Bakanlığı: “Eğer Bosna’yı müdafaa ettiyseniz, Sırbistan’a gitmeyin”
© Bosna Hersek Dışişleri Bakanlığı

Bosna Hersek Dışişleri Bakanlığı, savaş döneminde Bosna Hersek’in savunmasına katılan vatandaşlarına Sırbistan’a seyahat etmeme uyarısı yaptı.

Bosna Hersek vatandaşı üst düzey bir polis şefinin Sırbistan sınırında savaş suçları iddiasıyla tutuklanmasıyla ortaya çıkan gerginlik devam ediyor. Gelişme nedeniyle daha önce Sırbistan’a diplomatik nota gönderen Bosna Hersek Dışişleri Bakanlığı, dün yayınladığı açıklamada, “1992-1995 yılları arasında Bosna Hersek’in savunmasına herhangi bir şekilde dahil olan tüm vatandaşlara bir sonraki bildirime kadar Sırbistan Cumhuriyeti’ne gitmemeleri tavsiye olunur” denildi.

Bosna savaşı sırasında vatanını savunanların tutuklanma ve savaş suçlarıyla yargılanma riskiyle karşı karşıya olduğuna dikkat çekilen uyarı, Belgrad’daki Yüksek Mahkeme’nin Sırbistan tarafından savaş suçlarıyla itham edilen Bosna Hersekli eski polis şefi Edin Vranj’ın gözaltı süresinin bir ay uzatıma kararı almasından sonra geldi.

Bosna Hersek Federasyonu Organize Suçla Mücadele Departmanı’nın eski şefi Edin Vranj, Sırbistan’a giriş yaptığı sırada polis tarafından gözaltına alınmıştı.

12 Eylül’de gözaltına alınan Vranj’ın gözaltına alınma gerekçesi, Ocak 1993 – Ekim 1994 döneminde Gorajde’deki toplama kampında Bosnalı Sırp savaş esirlerine kötü muamele ettiğinden şüphelenilmesi olarak açıklandı.

Bosna Hersek ve Sırbistan arasında yeni bir krize neden olan gelişme sonrasında Bosna Hersek, Belgrad’daki büyükelçisini geri çağırmıştı.

Balkan News

Yorumlar (0)