Bosna Hersek Mahkemesi, skandal iddianameyi onayladı

Bosna Hersek 13.05.2022, 12:15
Bosna Hersek Mahkemesi, skandal iddianameyi onayladı

Bosna Hersek Mahkemesi, 1992-95 yılları arasındaki savaşa ilişkin en tartışmalı olaylardan biri olan 3 Mayıs 1992’de Dobrovoljacka sokağında yaşanan çatışmalara ilişkin skandal iddianameyi onayladı.

Boşnak ve Sırp tarafların birbirini suçladığı olay, Yugoslavya Halk Ordusu dahilinde Sırp lider Radovan Karaciç’e bağlı güçlerin Aliya İzetbegoviç’i esir alıp Bosna Hersek kurumlarını ele geçirmeye çalıştığı gergin ortamda meydana gelmişti.

Bosna Hersek ve Saraybosna’yı savunan üst düzey siyasetçi ve polis şeflerine yönelik iddianame, Bosna Hersek'in eski Cumhurbaşkanı Yardımcısı Ejup Ganic ve eski İçişleri Bakanı Jusuf Pusina dahil 10 kişiyi Sırp askerlerine karşı savaş suçu işlemekle itham ediyor.

Olaylardan 30 yıl sonra açılan ve Avusturya ile İngiltere’deki mahkemelerle ve Bosna Hersek Savcılığının daha önceki kararlarıyla çelişen iddianamenin hangi amaçla hazırlandığı ve olaylardan 30 yıl sonra ne gibi yeni delil ve şahitlere ulaşılmış olabileceği sorgulanıyor.

2 Mayıs 1992’de Portekiz’deki barış görüşmelerinden dönen Aliya İzetbegovic ve beraberindeki heyetin esir alınması ve Karaciç’e bağlı kuvvetlerin Bosna Hersek Cumhurbaşkanlığı ve devlet kurumlarını ele geçirerek darbe yapma teşebbüsü, gerginlik ve çatışmalara neden olmuştu.

3 Mayıs’ta Dobrovoljacka sokağında şehirden silahsız ayrılması gereken JNA askerleri ile savunma güçleri arasında çatışma çıkmış, 8 Boşnak ve 7 Sırp hayatını kaybetmiş, 200’den fazla JNA askeri esir alınmıştı.

Esirler Aliya İzetbegoviç ile takas edilmiş, daha sonra başlatılan soruşturmada, olaydan sorumlu tutulan Boşnak yetkililer hakkında takipsizlik kararı verilmişti.

Balkan News

Yorumlar (0)