Bosnalı Hırvat lider, seçim yasası teklifini açıkladı

Bosna Hersek 22.01.2024, 14:00
Bosnalı Hırvat lider, seçim yasası teklifini açıkladı
© AA

Bosna Hersek Hırvat Demokratik Birliği (HDZ BiH) Başkanı Dragan Covic, Bosna Hersek’teki Hırvat partilerini aynı çatı altında toplayan Hırvat Halk Meclisi (HNS) oturumunda, devlet başkanlığı konseyi üyelerinin seçim metoduna ilişkin tekliflerini açıkladı.

İktidardaki Boşnak ve Sırp partileri Sosyal Demokrat Parti (SDP), Halk ve Adalet Partisi (NiP), Bizim Parti (SN) ve Bağımsız Sosyal Demokratlar İttifakı’na (SNSD) iletildiği ifade edilen teklifte Devlet Başkanlığı Konseyi üyelerinin seçiminin yanı sıra Merkezi Seçim Komisyonu ve seçime ilişkin teknik meselelerin de yer aldığı kaydedildi. 

Covic, teklifin Sırp Cumhuriyeti ve Bosna Hersek Federasyonu entitelerinde Devlet Başkanlığı Konseyi üyelerinin seçimi sürecinde hiçbir değişiklik öngörmediği fakat Bosna Hersek Federasyonu’ndaki seçime bir şart getirdiğin ifade etti. 

Bosna Hersek’teki hiçbir kurucu halkın, diğer halkın en yüksek konumdaki temsilcisini seçmemesi gerektiğini vurgulayan Covic, Devlet Başkanlığı Konseyi’nin Hırvat halkını temsil eden üyesinin seçilme şartının Hırvatların yoğun olarak yaşadığı beş kantondan en az üçünde birinci gelmesi olduğunu söyledi. Covic, “Eğer üç olmazsa, en azından iki kantonda. Eğer iki olmazsa, en azından bir kantonda ilk sırada yer almalı” diye konuştu. 

Covic, Hırvat olmadıkları halde Hırvat adaylara oy verenlerin yüzde 99’unun seçimleri etkilemesinin bu şekilde engellenebileceğini söyledi. 

Bosna Hersek'te seçim yasası reformu talebi

Bosna Hersek'te 1992-1995'te yaşanan savaşı sonlandıran Dayton Barış Antlaşması gereği ülkede Boşnak, Hırvat ve Sırp üç kurucu halk bulunuyor.

Devletin en üst mevkisi Devlet Başkanlığı Konseyi üyelerinin biri Boşnak diğeri Hırvat halkından olmak üzere iki üyesi ülkenin iki entitesinden biri olan Bosna Hersek Federasyonu'ndaki (FBIH) vatandaşlar tarafından, üçüncü üye ise Sırp Cumhuriyeti (RS) entitesinde yaşayan vatandaşlar tarafından seçiliyor.

2022’deki Devlet Başkanlığı Konseyi Üyeliği seçimlerini kaybeden HDZ lideri Covic, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Üyesi Zeljko Komsic’in Hırvat oylarıyla değil Boşnak seçmenlerin oylarıyla seçildiği için meşru olmadığını ileri sürmüş ve seçim reformu talep etmişti.

Balkan News

Yorumlar (0)