Bosnalı Sırp lider ifadeye çağrıldı

Bosna Hersek 20.08.2021, 10:06 23.08.2021, 11:37
Bosnalı Sırp lider ifadeye çağrıldı

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi’nin Sırp üyesi Milorad Dodik, Srebrenitsa soykırımını ısrarlı bir şekilde inkar ettiği açıklamalarından dolayı Bosna Hersek Savcılığı tarafından ifadeye çağrıldı.

Dodik, Perşembe günü Mostar’a gerçekleştirdiği bir ziyaret sırasında gazetecilere yaptığı açıklamada, Savcılık’tan soykırımı inkar ettiği bir açıklamayla ilgili ifade vermeye çağrıldığını söyledi.

Bosnalı Sırp lider, eski Bosna Hersek Yüksek Temsilcisi Valentin Inzko’nun parlamentonun kabulünü gerçekleştiremediği Srebrenitsa soykırımını inkar yasasını “Bonn yetkilerine” dayanarak yasalaştırması sonrasında ısrarlı bir şekilde Srebrenitsa’da soykırım olmadığı iddiasını yinelemeye devam etmişti. Dodik, Sırbistan basınına yaptığı bir açıklamada da Srebrenitsa’da soykırım olduğunu kabul etmektense hapse girmeyi yeğleyeceğini söylemişti.

Basın açıklamasında yeni Yüksek Temsilci Christian Schmidt’i de meşru kabul etmediğini yineleyen Dodik, “Bosna Hersek’teki Sırp tarafı Schmidt'in atamasının Güvenlik Konseyi tarafından onaylanması gerektiğini savunuyor. Rusya ve Çin de bu görüşü benimsiyorlar” diye konuştu.  

Balkan News

Yorumlar (0)