"Dünya Doğu Türkistanlılar Kardeşlik Buluşması" Bosna Hersek'te düzenlenecek

Bosna Hersek 07.10.2021, 09:40
"Dünya Doğu Türkistanlılar Kardeşlik Buluşması" Bosna Hersek'te düzenlenecek
© TurkistanPress

Her yıl düzenli olarak gerçekleştirilen Dünya Doğu Türkistanlılar Kardeşlik Buluşması ile Doğu Türkistan Milli Birlik Şurası bu yıl 9-11 Ekim'de Bosna Hersek'te düzenlenecek.

13. Dünya Doğu Türkistanlılar Kardeşlik Buluşması ve 4. Milli Birlik Şurası'nın ön hazırlık toplantısı 28 Eylül'de İstanbul'da gerçekleştirilmişti.

2009'dan beri Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından Doğu Türkistanlı aydın, akademisyen, STK temsilcisi, aksakallı ve Doğu Türkistan davasının öncüleri Kardeşlik Buluşması düzenliyor.

13 yıllık Kardeşlik Buluşması sonucu, Doğu Türkistan diasporasında ideolojik birlik, ortak stratejik anlayış ve milli şuur oluşturulması noktasında önemli ilerlemeler kaydedildi.

Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği Başkanı ve Doğu Türkistan Sivil Toplum Kuruluşları Birliği Başkanı Hidayet Oğuzhan, konuyla ilgili açıklamasında, bu yılki programın "Bosna Hersek ve Doğu Türkistan Davalarının Ulusal İnşa Sürecinin Karşılaştırılması, Değişen Dünya Düzeninde Doğu Türkistan Davası: Trendler, Mevcut Durum ve Yeni Politika, Batı ve Ortadoğu devletlerinin Çin Politikası: Fırsatlar ve Tehditler" ana başlıkları üzerinde yapılacağını söyledi.

Oğuzhan ayrıca, 13. Kardeşlik Buluşması ve 4. Milli Birlik Şurası'nın Doğu Türkistan davasına yönelik tüm konuların gözden geçirilip çözüme kavuşturulması bakımından da önemli olduğunu vurgulayarak, mazlum Doğu Türkistan halkı için hayırlara vesile olmasını diledi.

BalkanNews/TurkistanPress

Yorumlar (0)