Eski Yüksek Temsilcilerden AB ve NATO’ya mektup: “Bosna Hersek tehlikede”

Bosna Hersek 02.03.2022, 11:39 02.03.2022, 11:59
Eski Yüksek Temsilcilerden AB ve NATO’ya mektup: “Bosna Hersek tehlikede”
© AA

Eski Bosna Hersek Yüksek Temsilcileri Christian Schwarz-Schilling ve Valentin Inzko, Avrupa Birliği ve NATO’ya Batı Balkanlar ve bilhassa Bosna Hersek’in korunması için çağrıda bulundu.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’e gönderilen ortak mektupta, Batı Balkanlar’da “Büyük Sırbistan” kurulmasına yönelik planların halen mevcut olduğu ve Bosnalı Sırp lider Milorad Dodik ile Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic’in Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırılarını bir fırsat olarak değerlendirmek yoluyla yeni çatışmalar veya yeni bir savaşı tetikleyebilecekleri ileri sürüldü.

Uluslararası toplumun Bosna Hersek’teki eski temsilcileri, DW tarafından yayınlanan mektupta, “Sırbistan ve Sırp Cumhuriyeti, 90’lı yıllardaki hedeflerini gerçekleştiremedi. Ayrıca Rusya ile yakın ilişkilerini devam ettiriyorlar. Bu nedenle de Ukrayna’ya yönelik mevcut saldırıların Batı Balkanlar’a, özellikle de Bosna Hersek ve Kosova’ya yayılmasından endişe ediyoruz” diye yazdı.

Bu durum için en iyi çözümün Bosna Hersek’in Avrupa Birliği’ne hızlı bir şekilde kabulü olacağı ifade edilen mektupta, 90’lı yıllarda Bosna Hersek’e silah ambargosu uygulayarak Boşnakların kendilerini savunmalarını imkansız kılan Avrupa’nın Bosna’yı birliğe kabulünün ahlaki bir sorumluluk olduğu belirtiliyor.

Dodik’in Sırp Cumhuriyeti’ni Bosna Hersek’ten koparma planlarının halen canlı olduğunu ileri süren Inzko ve Schwarz-Schilling, NATO Genel Sekreteri Stoltenberg’e de Bosna Hersek ve Sırbistan sınırına birlik konuşlandırma çağrısında bulundu.

Mektupta, “Putin’in hedeflerinin neler olduğunu kimse bilmiyor. Bu nedenle Bosna Hersek’i savunmak için elinizden geleni yapmanızı rica ediyoruz” deniliyor.

Balkan News

Yorumlar (0)