İzet Naniç, ölüm yıl dönümünde anılıyor

Bosna Hersek 05.08.2022, 09:28
İzet Naniç, ölüm yıl dönümünde anılıyor
© AA

Bosna Hersek’teki savaş sırasında Müslümanlara yönelik etnik temizlik seferberliğine direnen en cesur ve en başarılı komutanlardan biri olan İzet Naniç, ölüm yıl dönümünde anılıyor.

Bosna savaşı sırasında Bosna Hersek Cumhuriyeti Ordusu’nda Tuğgeneral Atif Dudakoviç liderliğindeki 5. Kolordu'nun 505. Tugayı'nın komutanı olarak görev yapan efsanevi komutan, 27 yıl önce bugün, 5 Ağustos 1995 tarihinde şehit olmuştu.  

İzet Naniç liderliğindeki Bosna Hersek kuvvetleri, 1994 yılındaki Kaplan operasyonu ile aralarında Velika Kladuşa’nın da bulunduğu birçok kenti, 1995’teki Sana operasyonu ile de Sanski Most, Bosanska Krupa, Bosanski Petrovats ve Klyuç kentilerini işgalden kurtarmıştı. Efsanevi Boşnak komutan, şehadetinin ardından Altın Zambak ve Kurtuluş Savaşı Kahramanı nişanları ile onurlandırılmıştı.

1965, Bujim doğumlu Naniç, 1991 yılı Ocak ayına kadar Yugoslavya Halk Ordusu subayı olarak görev yapmıştı. Yugoslavya Hava Kuvvetleri mensubu olarak Sırbistan’da görev yapan ve Bosna’da savaşın başlamasının ardından Bosna Hersek Cumhuriyeti Ordusu’na geçerek vatan müdafaasına katılan Naniç, Bosna Hersek güçleri ile Hırvatistan Ordusu’nun kontrol alanları arasındaki toprakların işgalden kurtarılmasında büyük rol oynamıştı.  

Savaşın sonlarına doğru 30 yaşındayken ölen ve şehadetinden önce öleceğini hissettiği söylenen Naniç, ölümü öncesindeki son gece, “İnşallah Bosna Hersek bizim olacak. Düşündüklerimizi gerçekleştirebileceğimizi hissediyorum. Elektrikler kesildi. Güle güle” diye yazmıştı.

Ünlü komutanın şehadeti, TRT tarafından çekilen Alija dizininde de canlandırılmıştı:

Şahit oldukları tüm barbarlıklara rağmen İslami harp kaidelerinden ödün vermeyen örnek komutanlar arasında yer alan Naniç, “Bizleri katlettiler, kadın ve çocuklarımızı öldürdüler, camilermizi yaktılar. Fakat biz kadın ve çocukları öldürmeyeceğiz ve kiliseleri yakmayacağız. Çünkü saygı duyduğumuz kitabımız bunu yasaklıyor” şeklindeki ifadeleriyle de tanınıyor.

Balkan News

Yorumlar (0)