Kavazovic: “Bosna Hersek’in ABD’nin koruması altında olduğu açıkça belirtilmeli”

Bosna Hersek 26.06.2023, 14:27
Kavazovic: “Bosna Hersek’in ABD’nin koruması altında olduğu açıkça belirtilmeli”
© AA

Bosna Hersek İslam Birliği Reisü’l-uleması Husein ef. Kavazović, Bosna Hersek'in komşuları tarafından Avrupa Birliği güçlerinin de yardımıyla saldırıya uğradığını söyledi.

Amerika’nın Sesi’ne konuşan Kavazović, Bosna Hersek’in Avrupa himayesinde bir kum torbası muamelesi gördüğünü vurguladı. Kavazovic, “Amerika Birleşik Devletleri'nin Bosna-Hersek için yaptığı her şeye minnettarız, ancak bir noktada geri çekildiler ve ülkeyi Balkanlar'daki sorunları çözemeyen Avrupa Birliği'ne bıraktılar” dedi.

Bosna Hersek üzerinde bir şey denemek isteyen herkesin bunu yapabilme fırsatı bulduğunu söyleyen Kavazovic, “Bunu en sık yapan, Sırbistan, Hırvatistan, Rusya ve Macaristan oldu. Herkes buraya gelip Bosna Hersek'i parçalamak isteyen güçlere cesaret verebiliyor. ABD, Bosna-Hersek'ten askerlerini çekmekle büyük bir hata yaptı. En azından sembolik bir kısmını bırakmalı ve bu şekilde Bosna Hersek'in Amerikan koruması altında olduğunu göstermeliydi. ABD bunun yerine, sonuç vermeyen bir kara liste uygulamasını tercih etti” diye konuştu.

Bosna Hersek’i bölmek isteyenlere karşı zamanında tepki verilmesi ve siyaset arenasından çekilmelerinin sağlanması gerektiğini vurgulayan Kavazovic, “Aksi takdirde, bu yeni bir trajediye yol açabilir. Bosna-Hersek, Sırbistan ve Kosova arasındaki ilişkilerin kurbanı olamaz.  Boşnak halkı bunu hissediyor. Boşnaklar büyük zulümler ve soykırımlar yaşadı ve bunun sona ermesi gerekiyor. Biden'in politikasının düzeltilmesi gerektiğini, istikrarın daha da güçlendirilmesi ve komşularına Bosna-Hersek'in egemen bir ülke olduğunun ve ABD’nin koruması altında olduğunun açıkça belirtilmesi gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

Balkan News

Yorumlar (0)