NATO komutanından "Bosna Hersek" açıklaması

Bosna Hersek 23.08.2021, 10:03 23.08.2021, 14:25
NATO komutanından "Bosna Hersek" açıklaması
© FENA

Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna'daki NATO Karargahı Komutanı General Eric Folkestad, Bosna Hersek'in bugünü ve yarınının iki entite ve üç kurucu halka bağlı olduğunu söyledi. 

NATO'nun Bosna Hersek'teki en yüksek askeri temsilcisi olan Amerikalı Tuğgeneral, FENA ile yaptığı mülakatta Bosna Hersek'in "iki entite ve üç kurucu halktan oluşan bir ülke olduğunu ve öyle kalacağını" vurguladı.  

Hırvatistan Cumhurbaşkanı Zoran Milanoviç, bir süre önce Bosna Hersek ile ilgili NATO zirvesinin nihai bildirgesine destek vermek için bildirgede kurucu halklar ve Dayton Barış Anlaşması ifadelerine atıf yapılmasını şart koşmuştu. Milanoviç’in sözlerine göre, NATO’nun birkaç üyesi buna karşı çıkmıştı. 

ABD'li general Folkestad, Bosnalı Sırp lider Milorad Dodik'in bu ülkenin dağılacağına ilişkin açıklamalarını ima ederek, Bosna Hersek'ten ayrışma girişimlerini reddetti.

Bosna Hersek'teki reformların gerçekleştirilmesi için de çağrıda bulunan general, Bosna Hersek vatandaşlarının çoğunun bu reformların yapılmasını istediğini ekledi.

Folkestad, Bosna Hersek'e desteğin devam edeceğini ve özellikle ülkenin silahlı kuvvetlerinin her şeye hazırlıklı olmaları gerektiğini belirtti. Folkestad, Bosna Hersek Silahlı Kuvvetleri'nin yangın söndürme çalışmalarında, deprem ve sel gibi doğal affetlerde ve koronavirüs salgınıyla mücadeledeki krizleri yönetmede yardımcı olabileceğini ekledi.

Balkan News

Yorumlar (0)