Prijedor'da şehitler için toplu cenaze namazı kılınacak

Bosna Hersek 11.06.2021, 11:55 11.06.2021, 15:50
Prijedor'da şehitler için toplu cenaze namazı kılınacak
© Islamska zajednica

Prijedor'da 20 Temmuz 2021'de şehitler için toplu cenaze namazı kılınacak. 

Bugün, Bihaç Müftüsü Mehmed Kadic öncülüğünde Prijedor’daki savaş kurbanların şehit cenazesinin organize edilmesi için Organizasyon Kurulu’nun ikinci düzenli oturumu gerçekleştirildi.

Oturumda cenazenin yapılacağı tarih kesinleşti ve 20 Temmuz’u anma programı için şimdiye kadar yapılan hazırlıklar sergilendi.

Bihaç Müftüsü Kadic: "Prijedor’da düzenlenecek 20 Temmuz programı için şimdiye kadar yaptığımız hazırlıklar hakkında konuştuğumuz Organizasyon Kurulu'nun ikinci oturumunu düzenledik. Prijedor’da ölenlerin cenazesinin 20 Temmuz 2021’de geçen sene olduğu gibi Kozarac’ta bulunan Kamicani Soykırım Anıtı'nda kılınacağını özellikle belirtmek isterim. Bosna Hersek İslam Birliği Müftü Konseyi’nin getirdiği protokole uygun olarak oturuma Bosna Hersek İslam Birliği Reis-ul Uleması Husejin-ef. Kavazovic de katıldı. 20 Temmuz’un Kurban Bayramı’nın ilk günü olmasına rağmen o kurban günü bizim şehitlere karşı yükümlülüğümüzün daim olduğunu ve dua ile hislerimizi Prijedor’da hayatını kaybeden insanlara ve ailelerine yöneltmemiz gerektiğini düşünüyorum." dedi.

Organizasyon Kurulu üyesi ve Bosna Hersek Kayıp Kişiler Enstitüsü Bihaç Bölge Ofisi Müdürü Dr. Mujo Begic, kurbanların kimliğinin belirlenmesi hakkında şimdiki durumu ve düzenlenecek şehit cenazesi hakkındaki detayları paylaştı.

Begic: "Savaş kurbanlarının kimliklerinin belirlenmesi üzerine aralıksız çalışıyor ve kurbanların ailelerinin az da olsa yatışacağını umuyorum. Yurt dışından bir sürü ailenin gelebileceğini umuyoruz. Bu sebepten dolayı kaç kişinin cenaze namazının kılınacağını kesin bir şekilde söyleyemiyoruz, çünkü ailelerin onayına ihtiyacımız var. Şimdiye kadar her şeyin iyi bir tempoyla ilerlemesi teşvik edici. Diğer taraftan, bugün 19 Temmuz’da Bihaç’taki Ekstrem Spor Kulübü "Limit" tarafından düzenlenecek Bihac – Prijedor bisiklet maratonunu ve Kamicani Soykırım Anıtı’nda 20 Temmuz’u anma günlerinde kurulacak Koricanse Stijene’de işlenen savaş suçlarına ilişkin serginin hazırlanmasını onayladık." dedi.

20 Temmuz’u anma ile ilgili gelecek dönemde düzenlenecek aktiviteler hakkında ek bilgiler duyurulacak.

Balkan News

Yorumlar (0)