Saraybosna'daki Gazi Husrev Bey kütüphanesine ilgi artıyor

Bosna Hersek 17.04.2022, 11:51 17.04.2022, 12:14
Saraybosna'daki Gazi Husrev Bey kütüphanesine ilgi artıyor
© AA

Boşnak kültür ve tarihinin 5 asırlık hafızasını ve izlerini muhafaza eden Saraybosna'daki Gazi Hüsrev Bey Kütüphanesi, koronavirüs pandemisi nedeniyle alınan önlemleri hafifleterek okuma odalarını ziyaret eden ve hizmetlerinden yararlanan kullanıcı sayısını artırıyor.

Kütüphanenin kullanıcıları çoğunlukla Saraybosna'dan ve ayrıca Bosna-Hersek'teki diğer üniversitelerden öğrenciler, çeşitli profillerden araştırmacılar, akademisyenler ve genel olarak bilgi arayanlardan oluşuyor.

Yaklaşık yedi bin kayıtlı kullanıcının ihtiyaçları, 917 yıl önce transkripsiyonu yapılmış bir el yazması da dahil olmak üzere, arşiv materyalinin korunma süreçlerinde yer alan 35 kütüphane çalışanı tarafından karşılanıyor. 

Bosna Hersek'te 1992-95 yılları arasındaki savaşta Gazi Hüsrev Bey kütüphanesi, 120.000 itemden oluşan eksiksiz bir kitap koleksiyonunu korumayı başardı. İtemlerin neredeyse yarısı arşiv belgelerine ait. Fonunda ayrıca İslam Birliği Arşivleri'nden 800 metrelik arşiv iteminin yanı sıra Boşnakların kültürel geçmişinden 1.200 müze eseri de yer alıyor.

Anadolu Ajansı'nın Boşnakça servisine konuşan kütüphane müdürü Osman Lavic, "Bu öncelikle bir kütüphane fakat aynı zamanda bir arşiv, müze ve kültürel ve bilimsel araştırma merkezi" dedi.

Lavic, kütüphanenin bugün Bosna Hersek İslam Birliği Riyasetinin Eğitim ve Bilim Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösterdiğini ve çalışmalarının tamamen Riyaset Fonu tarafından finanse edildiğini ve aynı zamanda bilgi arayanların ihtiyaçlarını da finanse etmeyi amaçladığını hatırlattı.

Balkan News

Yorumlar (0)