Saraybosna, Nazi işgalinden kurtuluşun yıl dönümünü kutluyor

Bosna Hersek 06.04.2022, 11:06 06.04.2022, 11:15
Saraybosna, Nazi işgalinden kurtuluşun yıl dönümünü kutluyor
© AA

6 Nisan tarihi, İkinci Dünya Savaşı’nın sonunda Saraybosna'nın işgal güçlerinden kurtuluşunun yıl dönümü nedeniyle Saraybosna Şehir Günü olarak kutlanıyor.

Saraybosna, şehirdeki Boşnaklar, Sırplar ve Hırvatların ortak direnişi ile 6 Nisan 1945 tarihinde Nazi işgalinden kurtulmuştu. Saraybosnalıların şehir tarihinin en anlamlı günü olarak gördükleri 6 Nisan tarihi, aynı zamanda 1992’de Saraybosna kuşatmasının başladığı döneme denk gelmesi açısından sembolik değer taşıyor.

Saraybosna Şehir Günü vesilesiyle bugün Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi üyesi Zeljko Komsic ile Saraybosna Belediye Başkanı Benjamina Karic, 2. Dünya Savaşı’nda faşizme karşı birlikte mücadele ederken can veren "Müslüman, Sırp ve Hırvatlar" anısına yapılan Sönmeyen Ateş anıtına çelenk koydu.

Burada yaptığı konuşmada Zeljko Komsic, “Saraybosna, her zaman olduğu yerde. Bunu Saraybosna doğumlu olduğum için mi söylüyorum bilemiyorum, çünkü burası benim memleketim, fakat Saraybosna inanılmaz bir yer. Güzel olan başka şehirler de var fakat Saraybosna özel. Asla teslim olmadı ve Saraybosna’yı ancak insanları sevmeyenler, faşistler, Naziler ve aşırı milliyetçiler. İyi niyetli olan diğer herkes bu şehri seviyor” dedi.  

Belediye Başkanı Benjamina Karic de yaptığı açıklamada tüm Saraybosnalıların Şehir Günü’nü kutladı.

Sönmeyen Ateş Anıtı, Saraybosna’nın Nazi Almanyası’nın işgalinden kurtuluşunun birinci yıl dönümü olan 6 Nisan 1946’da açılmıştı. Anıtın üzerinde şu ifadeler yer alıyor; “Şanlı Yugoslav ordusunun Bosna Hersekli, Karadağlı ve Sırp birliklerinin cesaretle ve beraberce döktükleri kanla ve Saraybosnalı Sırp, Müslüman ve Hırvatların ortak gayretleri ve fedakarlıklarıyla Bosna Hersek Halk Cumhuriyeti’nin başkenti Saraybosna, 6 Nisan 1945’te özgürlüğe kavuşturulmuştur. Kurtuluşunun birinci yılında Saraybosna’nın ve vatanımızın kurtuluşu için can veren kahramanlara şükranlarımızı sunuyoruz; şanları ebedi olsun. Saraybosna müteşekkir.”

Balkan News

Yorumlar (0)