AB, Hırvatistan’ın avroya geçişini resmen onayladı

EKONOMİ 12.07.2022, 14:50 12.07.2022, 16:39
AB, Hırvatistan’ın avroya geçişini resmen onayladı
© AA

Avrupa Birliği maliye bakanları, bugün Hırvatistan’ın 2023 yılı başı itibarıyla ortak para birimi avroya geçişini resmen  onayladı.

Reuters Ajansı’nın haberine göre Avrupa Konseyi, Hırvatistan’ın 1 Ocak 2023 itibarıyla avro bölgesine kabulüne ilişkin yasal düzenlemeleri kabul etti.

Avrupa Birliği (AB) Konseyi binasında yapılan imza törenine Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, AB Komisyonu Kıdemli Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis, Komisyonun Ekonomiden Sorumlu Üyesi Paolo Gentiloni, AB Dönem Başkanı Çekya'nın Maliye Bakanı Zbynek Stanjura ve Hırvatistan Maliye Bakanı Zdravko Maric katıldı.

Böylece Hırvatistan, 27 üyeli Birliğin avro bölgesine kabul edilen 20'nci üyesi oldu.

Hırvatistan Maliye Bakanı Zdravko Maric, gelişmeyi Hırvatistan için tarihi bir karar olarak nitelendirdi.

Hırvatistan milli para birimi kunadan avroya geçiş stratejisini 2018 yılında kabul etmişti.

Hırvatistan’da 1994 yılından bu yana para birimi olarak Yugoslav dinarının yerine tedavüle konulan kunayı kullanılıyor. Kuna, Hırvatça “sansar” manasına geliyor. 100 Lipa’dan oluşan para birimine bu isim, sansargillerden elde edilen kürkün Hırvat ekonomisine katkısına ve Hırvatistan tarihinde bu kürklerin bir ödeme aracı olarak kullanılmasına işaret etmek üzere seçilmişti. Hırvatistan’ın avro madeni para tasarımlarında da sansar çizimine yer verildi.

Balkan News ve Ajanslar

Yorumlar (0)