Dünya Bankası: “Bosna Hersek yeni ekonomik imtihanlarla karşı karşıya“

EKONOMİ 04.05.2022, 14:47 04.05.2022, 14:58
Dünya Bankası: “Bosna Hersek yeni ekonomik imtihanlarla karşı karşıya“
© AA

Dünya Bankası'nın Batı Balkanlar İçin Düzenli Ekonomik Raporu'na göre, altı Batı Balkan ülkesi, koronavirüs pandemisinin neden olduğu durgunluktan beklenmedik ve güçlü bir şekilde kurtulmasına rağmen yeni ekonomik zorluklarla karşı karşıya.

Bosna Hersek ekonomisi, pandemiye bağlı ekonomik krizin ardından 2021'de tahmini yüzde 7,1'lik bir büyümeyle güçlü bir şekilde toparlandı. Gerçek GSYİH büyümesi, ihracattaki keskin bir sıçrama ve özel tüketimdeki güçlü büyüme tarafından yönlendirildi, ancak Ukrayna'daki savaşın ticareti etkilemesi ve enerji ve gıda fiyatlarını daha da artırması nedeniyle ekonomik büyümenin 2022'de yüzde 2,7 seviyesine çekilmesi bekleniyor.

Bu bölgedeki GSYİH büyümesi, 2020'de yüzde 3,2 düştükten sonra 2021'de yüzde 7,4'e ulaştı. Büyüme yolunda bu dönüşe çok sayıda yeni işin yaratılması eşlik etti, iş gücü talebi ise altı Batı Balkan ülkesinin tümünde yoksulluğun azaltılmasına katkıda bulundu.

Pandemi sonrası toparlanma, sonuçları bölgede hissedilen Ukrayna'da savaşın başlamasıyla kesintiye uğradı. Mevcut projeksiyonlara göre 2022'de Batı Balkanlar'daki büyüme oranı yüzde 3,1 olacak.

Rapor, Avrupa'daki enerji krizi bağlamında, Batı Balkan ülkelerinin artan enerji fiyatlarının neden olduğu şoklara dayanıklılığına ilişkin bir değerlendirme de sunuyor.

Raporda, üretkenliği artırmayı, rekabet gücünü güçlendirmeyi, insan sermayesine yatırım yapmayı ve yönetimi iyileştirmeyi amaçlayan yapısal reformlar olmadan Batı Balkanlar'da sürdürülebilir bir büyüme olamayacağı belirtiliyor.

Balkan News

Yorumlar (0)