FBiH Turizm Bakanı Djapo: “Turizmde pandemi öncesine dönüş için zaman gerekiyor”

EKONOMİ 26.08.2021, 10:24 26.08.2021, 11:51
FBiH Turizm Bakanı Djapo: “Turizmde pandemi öncesine dönüş için zaman gerekiyor”
© Balkan News

Bosna Hersek Federasyonu (FBiH) entitesi Çevre ve Turizm Bakanı Edita Djapo (Edita Capo), entitede turizmin geri dönüşü nedeniyle herkesin mutlu olduğunu fakat pandemi öncesi rakamlara ulaşmak için zaman gerektiğini söyledi.

Turizmin Bosna Hersek ekonomisindeki payı ve pandemi sonrası dönemde turizm verilerinin durumuna ilişkin Balkan News’e açıklamalarda bulunan Djapo, “Turizm, Bosna Hersek’in gayri safi yurtiçi hasılasının yüzde üçüne tekabül ediyor. Saraybosna Kantonu ve Hersek Neretva-Kantonu için büyük öneme sahip bir endüstri. Diğer kantonlar için de böyle tabii oralarda da ziyaret dilecek birçok yer bulunuyor. 2019 yılında turist sayısının en yüksek olduğu dönemde yaklaşık 2,5 milyon konaklama ve 1,5 milyon kadar turist sayısına ulaşıldı. 2020 tüm dünya için zor oldu. Pandemi insanların hareketlerini sınırlandırdığı, evlerine kapattığı ve insanlar seyahat edemediği için en çok turizmi etkiledi. Bu yıl veriler çok daha iyi lakin 2019 yılının ancak yarısı seviyesinde. Turizmin geri dönüşü nedeniyle elbette hepimiz mutluyuz fakat insanların tekrar güvende hissetmeleri için biraz zaman gerekiyor. Aynı zamanda hepimizin koronavirüs konusunda diğer ülkeleri ziyaret eden insanların karşılaşabilecekleri durumlar konusunda dikkatli olması gerekiyor” dedi.

En çok turist bölge ülkelerinden

Pandemi öncesi dönemde Saraybosna kantonunu ziyaret eden turistler arasında liste başı olan Türk turistlerin Bosna Hersek’e ilgisinin devam ettiğine dikkat çeken Djapo, “Türkiye ve körfez ülkelerinden çok sayıda turist var fakat bu yıl en fazla turist bölge ülkelerinden, Sırbistan, Hırvatistan ve Karadağ’dan geldi. Fakat Türkiye dost ülke ve Türklerin Bosna’yı sevdiği gibi Bosnalılar da Türkiye’yi ziyaret etmeyi seviyorlar. Bu nedenle bu rakamların artacağına inanıyorum.” dedi.

Balkan News

Yorumlar (0)