Hırvatistan referandum yapmadan avroya geçecek

EKONOMİ 13.09.2021, 15:28 13.09.2021, 15:37
Hırvatistan referandum yapmadan avroya geçecek

Hırvatistan Başbakanı Andrej Plenkovic, ülkesinin avroya geçiş öncesinde bir referandum gerçekleştirmeyeceğini duyurdu.

Hırvatistan hükümetinin Pazartesi günü avronun Hırvatistan’ın resmi para birimi olarak kabul edilmesine ilişkin olarak gerçekleştirdiği oturumun ardından yaptığı açıklamada Plenkovic, “Avro bölgesine girişle birlikte para birimindeki risk ortadan kalkacak, döviz dönüştürme masrafları ortadan kalkacak, faiz oranları düşecek, yabancı yatırım teşvik edilecek, sermaye piyasasında finansman imkanı artacak ve kesin bir surette kredi notumuza da bundan olumlu etkilenecek” dedi.

Avroya geçişin ihracatı kolaylaştırıp, turist sayısına da olumlu etki edeceğini söyleyen Plenkovic, şimdiye kadar avro bölgesine dahil olan ülkelerin tecrübeleri göz önüne alındığında enflasyon rakamlarının ortalama ücret artışından düşük kaldığının gözlendiğini ifade etti. Plenkovic, “Ücretlerin daha fazla artmış olması, avronun devreye sokulmasıyla hayat standartlarının da arttığını gösteriyor” diye konuştu.

Hırvatistan milli para birimi Kuna’dan avroya geçiş stratejisini 2018 yılında kabul etmişti.

Hırvatistan hükümeti, 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren avroya geçilmesini ve bu tarih itibarıyla AB’nin ortak para biriminin Hırvatistan’da resmi ödeme aracı olmasını planlıyor.

Balkan News

Yorumlar (0)