Kosova’da Sırp ürünlerine yasak iki aydır sürüyor

EKONOMİ 14.08.2023, 10:33
Kosova’da Sırp ürünlerine yasak iki aydır sürüyor
© AA

Kosova’da Sırbistan mallarına uygulanan ithalat yasağı, iki aydır devam ediyor. 

Kosova ürünlerine ithalat yasağı, haziran ayında üç Kosova polisinin Sırbistan güvenlik güçleri tarafından tutuklanarak hapsedilmesine tepki olarak başlatılmıştı. 

Kosova, bu gelişmenin ardından Sırbistan plakalı kamyonlara ülkeye giriş yasağı koymuş, daha sonra bu yasak Sırbistan üretimi malların ülkeye girişine izin verilmemesi uygulamasına dönüştürülmüştü. 

Haziran ayı ortasından bu yana Sırp mallarına uygulanan ambargo, Sırbistan’ın önemli ölçüde ekonomik kayıp yaşamasına neden oluyor. Kosova ve Sırbistan arasındaki ticarete son veren uygulamanın doğrudan ve dolaylı etkileriyle Sırbistan’ın günlük yaklaşık bir milyon avro zarar etmesine neden olduğu tahmin ediliyor. 

Kosova’da Sırbistan’dan ithal edilen ürünlerin bazıları daha pahalıya mal olan muadilleri Bulgaristan, Kuzey Makedonya ve Arnavutluk’tan karşılanıyor. 

Ambargo nedeniyle Kosovalı tüketicilerin rekabetçi Sırp ürünlerine ulaşımı kısıtlandığı gibi Sırbistan’la ticaret zarar gördüğü için Kosova’ya yatırımları da olumsuz etkileniyor. 

Balkan News

Yorumlar (0)