Kosova’daki avro düzenlemesi Sırbistan’ı kızdırdı

EKONOMİ 22.01.2024, 13:31 22.01.2024, 13:34
Kosova’daki avro düzenlemesi Sırbistan’ı kızdırdı
© AA

Kosova’nın 1 Şubat’tan itibaren ülkede nakit alışverişlerde sadece avro kullanılabilmesine ilişkin kararı, Sırbistan’ın tepkisine neden oldu. 

Ülkenin kuzeyindeki Sırp belediyelerinde Sırbistan dinarı kullanımını kanunsuz hale getirecek düzenlemenin ilanı, Kosova ve Sırbistan arasında yeni bir gerginliğe neden oldu. Avrupa Birliği, iki ülkeyi gerginliği daha fazla tırmandırmaktan kaçınmaya davet etti.  

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic de düzenlemenin endişe verici olduğunu söyledi. 

Avro dışındaki para birimlerinin, yalnızca fiziksel biçimde veya banka hesaplarında saklanabilecek ve uluslararası ödemelerin yapılması ve döviz işlemleri için kullanılabilecek olmasını öngören düzenleme, en çok dinar kullanılan Sırp çoğunluklu belediyeleri, buradaki Sırp bankaları, emekli maaşlarını Sırbistan’dan alan Kosovalı Sırplar ve burada ödemelerin dinarla yapıldığı kurum ve işletmeleri etkileyecek. 

Sırp partileri, Sırbistan dinarını tedavülden kaldıracak düzenlemenin Sırpların silah kullanmadan sürgün edilmesi anlamına geleceğini ve Sırp halkının fiziksel varlığının doğrudan tehdit altına girmesine neden olacağını savunuyor. 

AB Sözcüsü Peter Stano ise AB Komisyonu’nun Kosova hükümetinin kararını değerlendirdiğini ifade ederken tarafları Kosova ve Sırbistan arasındaki normalleşme sürecini kötü etkileyecek eylemlerden kaçınmaya davet ettiklerini duyurdu.

Balkan News

Yorumlar (0)