Sırbistan, Macaristan'da doğalgaz depolayacak

EKONOMİ 26.05.2022, 15:25 26.05.2022, 15:57
Sırbistan, Macaristan'da doğalgaz  depolayacak
© AA

Macaristan Dışişleri ve Ticaret Bakanı Peter Szijjarto Çarşamba günü Budapeşte'de Sırbistan Maliye Bakanı Sinisa Mali ile görüşmesinin ardından ülkesinin doğalgaz depolama kapasitesinin bir kısmını Sırbistan'ın kullanımına sunacağını söyledi.

Szijjarto, “Altı milyar metreküpten fazla doğal gaz depolama kapasitemiz var ve kışa yeterli miktarda gaz sağlamak için bunun bir kısmını Sırbistan'a bırakacağız... Bugünkü müzakerelere dayalı anlaşmaları yakında imzalayacağımıza inanıyorum.“ dedi.

Szijjarto, enerji tedarik güvenliğinin “ideolojik“ değil “pratik bir konu“ olduğunu ve bu nedenle Macaristan ve Sırbistan'ın anlaşmaya vardığını belirtti.

Macar yetkili, Sırbistan ve Macaristan'ın elektrik tedarik ağına bağlama konusunda anlaştıklarını ve projenin altı ila sekiz yıl süreceğini de sözlerine ekledi.

Szijjarto ayrıca Ukrayna'daki savaş ve Rusya'dan petrol ithalatına olası bir AB ambargosu ile ilgili olarak Macaristan'ın petrol tedariğini tehlikeye atan bir ambargoyu desteklemediklerini ve bu hafta bu konuda bir uzlaşı beklemediklerini söyledi.

Balkan News

Yorumlar (0)