Saraybosna'nın Keçi Köprüsü: Tek Köprü İki Efsane

GEZİ 22.09.2021, 10:57 22.09.2021, 11:26
Saraybosna'nın Keçi Köprüsü: Tek Köprü İki Efsane
© BalkanNews/Yunus Demirbaş

Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’ya çok yakın bir noktada bulunan Osmanlı döneminden kalma Keçi Köprüsü (Kozija ćuprija), şehrin gürültüsünden kaçıp yürüyüş yapmak isteyenlerin en uğrak adreslerinden biri.

Tarihi Başçarşı'ya birkaç kilometre uzaklıktaki tarihi köprüye Büyükelçiler Yolu’nda yürüyerek ya da Pale istikametine giden kara yolundan araçlar ulaşmak mümkün.

Tarih boyunca birçok ressamın tuvalini de süslemiş bu mütevazi köprü, Milyatska Nehri’nin iki yakasını bağlayan onlarca köprüden yalnızca biri olsa da hakkındaki efsanelerle diğerlerinden ayrılıyor.

Köprünün önemine dair anlatılan hikayelerden birine göre, Osmanlı döneminde İstanbul’dan atanan idareciler şehre gelmeden önce köprünün başında törenle karşılanırmış. Saraybosna’nın tüm önde gelenleri, yeni atanan veziri karşılar, nadiren düzenlenen bu özel törene şehir halkı da iştirak edermiş. Yeni vezirin gelişi şerefine, şehrin cesur delikanlıları ise köprüden nehre atlar, vezir de onları ödüllendirirmiş.

Hikayelerden biri de hacıların yine bu köprüden uğurlanıp burada karşılandıklarına dair.

Tek köprü iki efsane

Köprünün nasıl inşa edildiğine dair ise farklı efsaneler mevcut.

Anlatılan efsanelerin birine göre, fakir bir çoban olan Meho, keçilerini nehirde sularken bir noktada sıra dışı şekilde uzun kaldıklarını fark etmiş. Biraz dikkatli baktığında, aynı noktada altın dolu bir küp olduğunu görmüş. Bulduğu bu parayla önce kendi eğitimini tamamlamış, daha sonra ise zengin ve önemli biri olduğunda Milyatska Nehri üzerine, tam da küpü bulduğu yere köprü yaptırmış.

İkinci efsane de yine bir hazine ile alakalı. Keçi çobanı iki kardeş, Milyatska kanyonu üzerinde sürülerini otlatır, sık sık da sürülerinin su içmesi için nehre inermiş. Keçilerden birinin nehirden karşıya geçerken ayağı takılmış ve saklı altın dolu küp ortaya çıkmış. Kardeşlerden biri buldukları para ile köprüyü inşa ettirirken, diğeri de Bistrik mahallesindeki Keçeci Sinan Camisi’ni yaptırmış.

Saraybosna’dan imparatorluğun doğu topraklarına giden yol üzerine inşa edilen Keçi Köprüsü, şehirde o dönemden günümüze ulaşan dört köprüden biri. Keçi Köprüsü’nün yanı sıra Şehir Kahyası Köprüsü (Šeherćehajina ćuprija), Latin Köprüsü (Latinska ćuprija) ve Roma Köprüsü (Rimski most) de bugün hala ayakta.

16. yüzyılda, Sokollu Mehmed Paşa’nın sadrazamlığı döneminde inşa edildiği tahmin edilen tarihi köprü, 42 metre uzunluğunda ve 4,75 metre genişliğe sahip. Aynı dönemde Trebinya’daki Arslanagiç Köprüsü, Mostar’daki Eski Köprü ve Vişegrad’daki Drina Köprüsü’nün de inşa edildiği biliniyor.

Keçi Köprüsü, Bosna Hersek Milli Anıtları Listesi’nde de bulunuyor.

Balkan News

Yorumlar (0)