Dzaferovic, Bosnalı Sırpların adımlarına karşı AB'den destek istedi

GÜNDEM 31.03.2022, 11:23 31.03.2022, 13:32
Dzaferovic, Bosnalı Sırpların adımlarına karşı AB'den destek istedi
© AA

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Sefik Dzaferovic Brüksel'deki Avrupa Birliği kurumlarına yaptığı resmi ziyaret kapsamında, Bosna Hersek-Avrupa Birliği ilişkileri açısından önemli birkaç konuyu görüşmek üzere Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel ile bir araya geldi.

Avrupa Konseyi Başkanı ile yapılan görüşmede, uluslararası toplumun Bosna Hersek'teki genel faaliyetler de ele alındı.

Toplantıdan sonra AA'na konuşan Dzaferovic, Michel ile Bosna Hersek ile ilgili bir dizi önemli konuyu görüştüğünü söyledi.

Dzaferovic, “Bu benim için çok önemli bir toplantı. Şu anda tüm toplantılarda tartışılması gereken ilk konu, Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırganlığı ve Bosna Hersek'in bu konudaki tutumudur. Michel'e Bosna Hersek'in görüşlerini aktardım. Bosna Hersek dünyanın medeni kısmına, Rusya'nın Ukrayna'ya karşı saldırganlığını kınayan gruba, dünyanın Ukrayna'nın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı duyan kısmına aittir.“ dedi.

Dzaferovic, toplantıda Bosna Hersek içindeki durumun da tartışıldığını söyledi. 

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı, “Bosna Hersek'teki durum iyi değil. Bosna Hersek kurumları bloke edilmiş durumda, Bosna Hersek'in Sırp Cumhuriyeti entitesinin yetkilileri, Bosna Hersek'te 27 yıldır yoğun bir şekilde üzerinde çalıştığımız reformları yıkmak için adımlar atıyorlar. Sırp Cumhuriyeti Meclisi'nin gerici kararlarına Avrupa Birliği'nin yardımıyla son verilmesini desteklemesini istedim.“ dedi.

Dzaferovic, Michel ile Bosna Hersek'teki uluslararası askeri varlık hakkında da konuştu.

Dzaferovic, “EUFOR'un güçlendirilmesi gerektiğini söyledim, çünkü bir yangını söndürmektense önlemek daha iyidir. Bosna ve Hersek'teki EUFOR güçlerinde bir artış olduğu gerçeği, bu misyonun kapasitesi kendi içinde ülkemdeki durumu önemli ölçüde istikrara kavuşturdu.“ dedi.

Dzaferovic, Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile de bir araya geldi.

Balkan News

Yorumlar (0)