Mesic: “Bosna Hersek’teki durumun sorumlusu Batı”

GÜNDEM 11.05.2022, 11:24 11.05.2022, 11:51
Mesic: “Bosna Hersek’teki durumun sorumlusu Batı”
© Yunus Demirbaş / Balkan News

Eski Hırvatistan Cumhurbaşkanı Stjepan Mesic, Saraybosna İş Forumu öncesinde yaptığı açıklamada Bosna Hersek’in içinde bulunduğu durumun sorumlusunun Batı olduğunu söyledi.

Bosna Hersek’in bir devlet olduğunu ve bunun herkes tarafından kabul anlaşılması gerektiğini vurgulayan Mesic, savaşta elde edemedikleri şeyleri bazı manevralarla elde edebileceklerini sananların yanılgı içerisinde olduğunu vurguladı.

Batı’nın Bosna Hersek’te çoktan tarih olması gereken bazı süreçleri belirli bir dahiliyet çerçevesinde desteklediğini vurgulayan Mesic, “Savaşlar sona erdi ve artık devleti ve toplumu inşa etmek gerekiyor. Fakat savaş beyanlarda devam ediyor ve devletin devamlılığı sorgulanıyor. Bu mesele artık kapanmış olsa da bazıları halen Bosna Hersek’i yıkabileceğini düşünüyor. Burada suçlu Batı, çünkü böyle bir şeyin olmayacağını ve olamayacağı konusunda kararlı bir mesaj vermiyor” diye konuştu.

Hırvatistan Cumhurbaşkanı Zoran Milanovic’in Bosna Hersek’teki seçim yasasına ilişkin açıklamalarına da değinen Mesic, Milanovic’in seçim yasasına ilişkin konuyu İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği konusuna bağlamasının manasız olduğunu ve Milanovic’in bu ülkelerin NATO üyeliklerini engelleme ihtimalinin olmadığını söyledi.

Balkan News

Yorumlar (0)