NATO, Bosna’ya Rus vetosu ihtimaline karşı hazırlık yapıyor

GÜNDEM 01.07.2022, 11:12
NATO, Bosna’ya Rus vetosu ihtimaline karşı hazırlık yapıyor

Bosna Hersek Savunma Bakanı Sifet Podzic, Rusya’nın Bosna Hersek’teki AB barış gücü EUFOR’un görev süresinin uzatılmasını veto etmesi ihtimaline karşı hazırlık yapıldığını açıkladı.

Madrid’deki NATO zirvesine katılan Podzic, Rusya’nın vetosu halinde NATO’nun Bosna Hersek’in güvenliğini üstlenme rolünü almaya hazır olduğunu söyledi.

NATO müttefiklerinin Bosna Hersek’e destek konusunda hemfikir olduklarını ifade eden Podzic, Rusya’nın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ndeki oylamada EUFOR’un görev süresinin uzatılmasını veto etmesi halinde NATO ülkelerinin güçlü bir karşılık planı hazırladıklarını söyledi.

Podzic, “Müttefikleri, böyle bir ihtimale karşı güçlü bir cevap hazırlıyorlar. Dayton Barış Anlaşması’nın 1a ve 1b eklerine göre, Balkanlar’da barışın muhafazasıyla yükümlüler” diye konuştu.

Dzaferovic: “Entitelerin onayına ihtiyaç yok”

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Sefik Dzaferovic ise NATO’nun Bosna Hersek’teki faaliyetlerinin Dayton Anlaşması ile onaylandığını ve entitelerin onayına ihtiyaç duyulmadığını söyledi.

Bosna Hersek dahilindeki Sırp Cumhuriyeti entitesi yönetimi, Rusya yanlısı bir siyasi yaklaşım benimsiyor ve ülkenin NATO üyeliğine karşı çıkıyor.

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi'nin Sırp üyesi Milorad Dodik, İngiltere’nin ülkedeki Rus etkisinin bertaraf edilmesi için NATO misyonu çerçevesinde Bosna Hersek’e askeri uzmanlar göndereceğini açıklamasına tepki göstermişti.

Dodik, İngiltere’nin Bosna Hersek’e askeri uzman göndermesinin hiçbir hukuki çerçevesi bulunmadığını ve bunun Bosna Hersek’i sömürge ülke gibi gören bir yaklaşım olduğunu ileri sürmüştü.

Balkan News

Yorumlar (0)