Rusya: “OHR problem kaynağı haline geldi”

GÜNDEM 03.09.2021, 14:26
Rusya: “OHR problem kaynağı haline geldi”
© AA

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova, Bosna Hersek’teki Yüksek Temsilcilik Ofisi’nin problemlere çözüm getiren bir mekanizma olmaktan çıkıp problem kaynağı haline geldiğini ileri sürdü.

Bosna Hersek’teki güncel siyasi duruma ilişkin açıklamalarda bulunan Zaharova, yeni Bosna Hersek Yüksek Temsilcisi olarak atanan Christian Schmidt’in Rusya ve Çin tarafından meşru kabul edilmeyişi konusuna da değindi. Zaharova, Dayton Barış Anlaşması’nın uygulanmasını gözlemlemek için kurulan Barışı Uygulama Konseyi’nin (PIC) üyelerinin Moskova ve Pekin’in önerdiği çözümü reddettiğini ve Schmidt’in atamasının BM Güvenlik Konseyi’nde oylanmasını kabul etmediklerini ifade etti.  

Zaharova, BM Güvenlik Konseyi’nden onay almadığı sürece Alman siyasetçi Christian Schmidt’in meşru yüksek temsilci olarak kabul edilemeyeceğini söyledi. Bosna Hersek’in kaderine dışarıdan gelenlerin değil Bosna Hersek halkının karar vermesi gerektiğini söyleyen Zaharova, “Şimdiye kadar olduğu gibi, Dayton prensipleri temel alınarak Bosna Hersek’e pozitif bir gündem oluşturmak için ilgili tüm taraflarla yapıcı iş birliğine hazırız” dedi.

Balkan News

Yorumlar (0)