“Vucic savaştaki rolüyle övünüyor”

GÜNDEM 22.09.2021, 10:36 22.09.2021, 10:47
“Vucic savaştaki rolüyle övünüyor”
© Facebook

Hırvatistan Cumhurbaşkanı Zoran Milanovic, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic'in eski Yugoslavya'nın dağıldığı süreçteki savaşta rolü olan bir isim olduğunu ve muhtemelen bununla gurur duyduğunu söyledi.

Bir önceki gün Sırbistan Cumhurbaşkanı'nı „savaş çığırtkanı“ olmakla suçlayan Milanovic, dünkü açıklamalarında bir kez daha Sırp mevkidaşını hedef aldı. Vucic'in bölgede son 30 yılda yaşanan savaşlarda rolü olan bir isim olduğunu ileri süren Milanovic, “Kan döktüler, yaktılar, öldürdüler ve bazı insanların buna etkileri oldu… Vucic’in yaptıklarından gurur duyduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

Milanovic’in açıklamalarını değerlendiren Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ise bu açıklamaların sebebinin Hırvatistan’ın Sırbistan’ın ekonomik başarılarını kıskanması olduğunu ileri sürdü. Vucic, Sırbistan’ın bu yılki gayri safi milli hasılasının Hırvatistan’ı geçecek olmasının Milanovic’i rahatsız ettiğini ileri sürdü.

Erdoğan’la görüştü

BM Genel Kurulu’na katılmak üzere bulunduğu New York’taki temasları çerçevesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile de bir araya gelen Milanovic, Türk mevkidaşıyla Bosna Hersek’e ilişkin konuları görüştüklerini açıkladı.

Görüşmenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada Erdoğan’la görüşmesini “dostça ve samimi” olarak nitelendiren Milanovic, Hırvatistan’da kimsenin Mostar veya Hersek bölgesinin Bosna Hersek’ten ayrılmasını desteklemediğini ve böyle bir şeyin ne gerekli ne de akıllıca olmadığını söyledi.

Bosna Hersek’te Hırvatların temsili konusuna da değinen Milanovic, Bosna Hersek’te iktidarın Boşnak, Hırvat ve Sırplar arasında paylaşımı konusunda kurumsal bir çerçeveye ihtiyaç duyulduğunu söyledi. Milanovic, Bosna Hersek’teki yapının federalizm, gayrimerkeziyetçilik ve meşru temsil prensipleri üzerine kurulması gerektiğini söyledi.

Balkan News

Yorumlar (0)