Sırbistan’dan sonra Hırvatistan da zorunlu askerliği tartışıyor

Hırvatistan 19.01.2024, 11:45
Sırbistan’dan sonra Hırvatistan da zorunlu askerliği tartışıyor
© AA

Sırbistan’ın güvenlik tehditleri nedeniyle zorunlu askerlik hizmeti uygulamasına geri dönme yolunda ilk resmi adımları atmasının ardından Hırvatistan da zorunlu askerliği gündemine aldı. 

Hırvatistan Savunma Bakanlığı, lise eğitiminin ardından bir ay sürecek bir zorunlu askeri eğitim programı uygulamayı gündemine aldı. 

Jutarnji list gazetesine göre, bu eğitim programında katılımcılar ilk yardım, silah kullanımı, nükleer ve kimyasal koruma konularında eğitim alacaklar. Hırvat yetkililer,, eğitim modelinin en kısa sürede belirleneceğini ve Hırvatistan'ın güvenlik ihtiyaçlarına yanıt vereceğini belirtiyor.

Hırvatistan Başbakanı Andrej Plenkovic, dünyadaki güvenlik tehditleri bağlamında, Savunma Bakanlığı'nın mevcut askeri hizmet konseptini genişleterek daha fazla kişinin temel becerilerle tanıştırılmasının faydalı olacağını belirtti. Plenkovic, "Bir süredir bu konuyu (Savunma Bakanı) Anušić ile görüşüyorum ve Anušić'e belirli bir konsept geliştirmesi için yetki verdik" dedi.

Haberlere göre Hırvatistan Savunma Bakanlığı ve Genelkurmayı, liseyi bitiren gençlerin gönüllü olarak iştirak edebilecekleri bir aylık bir askeri kamp konsepti üzerinde çalışıyor. 

Katılımcıların küçük ve hafif silah kullanımı, sahada olma, kendini koruma, ilk yardım ve nükleer, kimyasal ve biyolojik saldırılara karşı korunma tedbirleri gibi askeri eğitim konularında eğitilmesi planlanıyor. 

Hırvatistan hükümetinin bu planının, zorunlu askerlik fikrine karşı kamuyonda bulunan şiddetli direnç nedeniyle oluşturduğuna inanılıyor. 

Askeri eğitimin Hırvatistan’a maliyeti ve ne kadar gencin eğitileceği hakkında ise kamuoyu ile paylaşılan bilgi bulunmuyor. 

Balkan News

Yorumlar (0)