Karadağ’da İsrail’in Filistin’deki suçları kınanması için imza kampanyası başlatıldı

Karadağ 19.01.2024, 09:56
Karadağ’da İsrail’in Filistin’deki suçları kınanması için imza kampanyası başlatıldı

Karadağ’da, İsrail’in Filistin’de işlediği soykırım ve diğer suçların açık bir şekilde kınanması ve bu suçları kınayan kararın ülke meclisinden geçmesi için imza kampanyası başlatıldı.

Dayanışma Hareketi ve Karadağ-Filistin Dostluk Derneğince başlatılan ve 6 bin imzaya ihtiyaç duyulan kampanya kapsamında, 5 bin 200’den fazla imza toplandı.

Dayanışma Hareketinden yapılan yazılı açıklamada, Karadağ vatandaşlarına insanlık ve insan haklarının korunması için imza atma çağrısında bulunularak “7 Ekim’den bu yana İsrail’in, Gazze’de sivilleri bombalamasına tanık oluyoruz. İsrail, 30 binden fazla sivili öldürdü. Bunların 10 binden fazlası çocuk ve 7 bin 500’ü kadın.” ifadelerine yer verildi.

İsrail’in okul, hastane, kilise, cami ve insani yardım kuruluşlarının binalarını hedef aldığına işaret edilen açıklamada, “Her geçen gün İsrail’in işlediği suçlara, uluslararası hukuka aykırı davranmalarına şahit oluyoruz. İsrail, kalıcı ateşkes ve Gazze’ye insani yardım ulaştırılması çağrılarını da açık bir şekilde geri çeviriyor.” değerlendirmesi yapıldı.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Bizler, Karadağ Meclisinde Filistin’de işlenen soykırım ve diğer suçların açık bir şekilde kınanmasını talep ediyoruz. Kalıcı ateşkesin sağlanması ve Filistin’deki işgalin son bulmasını temenni ediyoruz. Karadağ Meclisinde, İsrail’in Filistin’de işlediği suçların kınandığı bir kararın alınması çağrısında bulunuyoruz.”

AA

Yorumlar (0)