KIPRED: “Rusya, Kosova’ya karşı diplomatik savaş yürütüyor”

Kosova 08.09.2021, 10:09
KIPRED: “Rusya, Kosova’ya karşı diplomatik savaş yürütüyor”
© AA

Kosova Siyaset Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü (KIPRED), Rusya’nın Kosova’nın uluslararası alanda tanınması aleyhindeki Sırp seferberliğine yardımcı olduğunu ve Kosovalı kurumların Rus propagandasına karşı birleşmeleri gerektiğini açıkladı.

“Rus diplomasi savaşı ve medya dezenformasyonu” başlıklı bir rapor yayınlayan KIPRED, Kosova’nın Rus propagandası aleyhinde bir siyaseti bulunmadığı değerlendirmesinde bulundu.

Raporun yayınlanmasına ilişkin basın açıklamasında konuşan KIPRED İcra Direktörü Lulzim Peci, Kosova’nun uluslararası kurumlara üyeliğinin gündemde olduğu bir dönemde Sırbistan’ın Rusya’nın desteğiyle Kosova’ya karşı agresif bir politika izlemesinin beklendiğini söyledi.

Son üç ay içerisinde Rus medyasıdna Kosova’ya ilişkin 500 haber yayınlandığını ve bunlardan 96’sının dezenformasyon içerdiğini ifade eden Peci, bu haberlerin büyük bir kısmının Sputnik Sırbistan tarafından üretildiğini kaydetti.

Raporda, Rus medyasının yayınladığı haberlerin odağının Kosova devletinin meşruiyetini sorgulama, eski Yugoslavya’daki savaş ve savaş suçlarına ilişkin anlatıyı değiştirme ve Kosova’daki Sırplar ve Sırp Kilisesi’ni tehdit altındaymış gibi gösterme olduğu kaydedildi.

Balkan News

Yorumlar (0)