Kosova, diyaloğa geri döndü

Kosova 26.10.2023, 12:37
Kosova, diyaloğa geri döndü
© AA

Eylül ayındaki terör saldırısından sonra Sırbistan’ı işgal girişimiyle suçlayarak diyaloğu reddeden Kosova, müzakerelere geri dönmeyi kabul etti. 

Kosova hükümeti tarafından yayınlanan açıklamada, Başbakan Albin Kurti’nin ABD ve Avrupalı temsilciler tarafından geçtiğimiz hafta sonu sunulan “yeni planı” kabul ettiği belirtildi. 

Kurti, bugün başlayacak Avrupa Konseyi zirvesi çerçevesinde Almanya, Fransa, İtalya ve Avrupa Komisyonu Başkanı ile görüşmeler gerçekleştirecek. Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic'in de davetli olduğu zirvede Kurti ile Vucic'in yüz yüze görüşme gerçekleştirmeleri beklenmiyor. 

24 Eylül'de Kosova'nın kuzeyindeki Banjska'da gerçekleştirilen ve Kosovalı bir polis memurunun ölümüyle sonuçlanan saldırı sonrasında Kosova hükümeti, saldırganlardan ele geçirilen belge ve görüntülerin saldırıyı Belgrad'ın doğrudan organize ettiğini ve saldırganları askeri üslerde eğittiğini ortaya koyduğunu açıklamıştı. Saldırı, Sırbistan'ın Kosova'nın kuzeyini Kırım benzeri bir ilhak girişimi olarak tanımlayan Kurti yönetimi, bu olayın ardından Sırbistan'la diyalogdan bahsedilemeyeceğini ve Sırp Belediyeler Birliği teklifinin de artık ölü olduğunu açıklamıştı. 

Avrupa Birliği kaynakları tarafından "güncel" olarak nitelendirilen ve Kosova'da Sırp Belediyeler Birliği'nin statüsünü de belirleyen "yeni planın" Kosova ve Sırbistan'ın daha önce üzerinde sözlü olarak uzlaştıkları normalleşme planından ne gibi sapmalar içerdiği bilinmiyor. 

Balkan News 

Yorumlar (0)