Kurti: "Vucic, bir savaş daha kaybetmeye hazır"

Kosova 22.06.2023, 13:20 22.06.2023, 13:34
Kurti: "Vucic, bir savaş daha kaybetmeye hazır"
© AA

Kosova Başbakanı Albin Kurti, Sırpça özel bir mesaj yayınlayarak Kosovalı Sırplara hitap etti. Kurti, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic'in bir savaş daha kaybetmeye hazır olduğunu gösterdiğini söyledi. 

Kosovalı Sırplara hitabında Kurti, "Durumun hiç de kolay olmadığını biliyorum ve hepimiz yakın gelecekte öngörülemeyen muhtemel olaylardan korkuyoruz. Son üç haftadır uluslararası haberlere ulaştığımızı ve kendimizi pek iyi olmayan bir şekilde sunduğumuzu da biliyorum." dedi.

Daha sonra Kurti, "kuzeydeki dört belediyede bu kadar düşük katılımla seçim yapmak zorunda kaldığımız için üzgün olduklarını" belirtti.

Kosova Başbakanı ayrıca, Brüksel'de uzlaşılan normalleşme anlaşması ile Ohri'de uzlaşılan uygulama ekinin acil, eksiksiz ve koşulsuz olarak uygulanması için Brüksel'de toplantılar yapılmasına ihtiyaç olduğuna işaret etti.

Kurti, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic'in, imzalamayı reddetmesine rağmen Ohri Anlaşmasına "evet" dediği için pişmanlık duyduğunun farkında olduğunu belirtti. Kurti, Anlaşmanın "fiilen Kosova Cumhuriyeti'nin tanınması anlamına geldiğini" söyledi.

Kurti, "Aleksandar Vucic bugün Sırbistan'ın bir savaşı daha kaybetmeye hazır olduğunu gösteriyor. Aynı zamanda 90'ların geçmişte kalmayacağının da garantisi. Ben savaştan yana değilim. Ben savaşa karşıyım. Ben bir sosyal demokratım. Savaş sırasında acı çektim, iki buçuk yıldan fazla savaş esiri olarak kaldım. Görünüşe göre (Vucic'in) savaşla ilgili yalnızca iyi anıları ve bu tür duyguları var. Çünkü o zaman bile Milosevic'in bakanı olarak iktidardaydı ve bugünün aksine, tüm sorumluluğu Milosevic'e yüklediği için hiçbir yükümlülüğü olmadan da güce sahipti" dedi.

Kurti, "10 yıldan fazla bir süredir, bu sözde ilericiler Sırbistan'da siyaseti kriminalize ettiler ve şimdi Kosova'nın kuzeyinde suçluları politize etmeye çalışıyorlar. Öte yandan kuzeyde 16 kaçak yolu kapattık, 83 suç örgütünü yakaladık, 2 tona yakın uyuşturucu maddeye el koyduk, 8'i kuzeyde, 5'i kripto para üretimi için olmak üzere 14 uyuşturucu laboratuvarını imha ettik" diye konuştu. 

Kurti, "Kosova bölgemizde en yüksek demokrasi derecesine sahip ülkedir" dedi.

Balkan News

Yorumlar (0)