K.Makedonya, Dijital Avrupa Programı’nın parçası oldu

Kuzey Makedonya 03.07.2023, 22:04 03.07.2023, 22:06
K.Makedonya, Dijital Avrupa Programı’nın parçası oldu

Kuzey Makedonya, 7,5 milyar avroluk fondan yararlanma fırsatı sunan “Dijital Avrupa Programı”na katıldı.

Vatandaşlara, kamu kurumlarına veya çeşitli kuruluşlara 7,5 milyar avroluk fondan yararlanmak için başvuruda bulunmaları için mükemmel fırsatlar sunan Dijital Avrupa Programı’na Kuzey Makedonya da dahil olmak üzere Batı Balkanlar’dan dört ülke için Brüksel’de anlaşmaya varıldı.

Program, yapay zeka alanında projelerin geliştirilmesi, dijital eğitim ve uygun dijital koşulların oluşturulması gibi alanlarda Kuzey Makedonya’yı Avrupa’ya yaklaştıracak.

Ülkemizin Brüksel’de Dijital Avrupa Programı’na katılımına imza atan Enformasyon Toplumu ve Kamu Yönetimi Bakanı Azir Aliu, Kuzey Makedonya’nın Dijital Avrupa Programı’na katılımdan bekleyebileceği bazı somut faydalarla ilgili şunları söyledi:

“Dijital Avrupa Programı’nda planlanan toplam 7,5 milyar Avro’luk bütçe, ekonomik toparlanma çabalarımıza önemli katkı sağlayacaktır. Dijital Teknoloji ve Altyapıya yatırım yaparak inovasyonu teşvik edebilir, üretkenliği artırabilir ve yeni iş fırsatları yaratabiliriz. Bu, özellikle ekonomimiz için hayati önem taşıyan küçük ve orta ölçekli işletmeler için faydalarla birlikte istihdam yaratılmasına ve ekonomik büyümeye yol açacaktır.”

Time Balkan

Yorumlar (0)