Stoltenberg: NATO, Rusya'dan Batı Balkanlar'a yönelik tehdit görmüyor

Kuzey Makedonya 22.11.2023, 13:25
Stoltenberg: NATO, Rusya'dan Batı Balkanlar'a yönelik tehdit görmüyor
© AA

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, ittifakın Rusya’dan Batı Balkanlar’a yönelik bir askeri tehdit görmediğini fakat dikkatli ve birlik halinde olduğunu söyledi.

Balkan turunun Kuzey Makedonya ayağında Başbakan Dimitar Kovaçevski ile görüşen Stoltenberg, NATO’nun gelişmeleri takip ettiğini ve her müttefiği askeri tehditlerden korumaya hazır olduğunu belirtti.

Kovaçevski de Kuzey Makedonya’nın güvenlik ve istikrarının tehdit altında olmadığını ifade etti.

Gösterdiği liderlik ve NATO'ya yönelik bağlılıktan dolayı Kuzey Makedonya'ya teşekkür eden Stoltenberg, Kuzey Makedonya'nın "başarılı çok sayıda etnik yapıya sahip bir toplum ve ülke" olduğunu vurguladı.

Stoltenberg, "Kuzey Makedonya çok değerli bir müttefiktir. Bunu, bizim buradaki NATO liderler zirvesine katılmamız da göstermektedir. Liderlerle, bölgenin güvenliğin yanı sıra bölgenin de ötesinde karşılaştığımız bazı zorlukları ele almayı sabırsızlıkla bekliyorum." ifadelerini kullandı.

Kuzey Makedonya Başbakanı Dimitar Kovaçevski ve Stoltenberg'in Üsküp'te ev sahipliği yaptığı zirveye, Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, Karadağ Başbakanı Milojko Spajic ve Hırvatistan Başbakanı Andrej Plenkovic katılıyor.

Zirvenin ardından liderler basın toplantısı düzenleyecek.

Balkan News, AA


 

Yorumlar (0)