Vucic: “Kosova’nın kuzeyine saldırı planlanıyor”

Sırbistan 30.06.2022, 09:57 30.06.2022, 11:00
Vucic: “Kosova’nın kuzeyine saldırı planlanıyor”
© AA

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Kosova’nın kuzeyindeki Sırplara karşı genel bir saldırı hazırlığı yapıldığını ileri sürdü.

Kosovalı Sırpların artık Kosovalı güçlerin saldırılarına tahammül etmeyeceklerini açıklayan Vucic, Kosova hükümetinin Sırplara Kosova plakaları almaları için 30 Eylül’e kadar süre tanıdığını ve bunun en geç 1 Ekim tarihine kadar genel bir saldırı planına işaret ettiğini söyledi. Vucic, “En geç 1 Ekim’e kadar genel bir saldırı planlıyorlar. Bunun adını ne koyarlarsa koysunlar, bu böyle. Sırbistan vatandaşlarının bunu bilmesi gerekiyor. Quint ülkeleri temsilcilerinin de her zamanki gibi onları desteklediğinin de bilinmesi gerek” diye konuştu.

Quint ülkeleri arasında en kibirli tarafın ABD olduğunu ve on yıldır kendilerine söylenen yalanlara tahammül ettiklerini söyleyen Vucic, “artık kendilerini diğerlerinden çok daha akıllı zannedenlere” daha fazla katlanamayacaklarını belirtti.  

Ortada bir diyalog ya da görüş alış verişinin olmadığının net olduğunu fakat Sırbistan’ın barışı korumaya çalışmaya devam edeceğini ifade eden Vucic, diğer taraftan “hem Kosova hem de akıl hocalarının bunu istemediğinin aşikar olduğunu” ileri sürdü.

Vucic, “Arnavutlar ya da başkaları bir şey istediğinde bu kendi kaderini tayin hakkı oluyor ve bunu bir demokratik hak olarak kutsuyorlar fakat Sırplar bir şey istediğinde bu ayrılıkçılık ya da barışı zedelemek oluyor” diyek konuştu.

Batı’nın her aklına eseni yapabileceğini sandığını ve her sözünün hukuka dayalı olduğunu ileri sürdüğünü söyleyen Vucic, “Sırbistan Cumhurbaşkanı olarak ifade etmek istiyorum ki artık gidecek bir yerimiz kalmadı. On senedir taviz temelli bir çözüm bulmaya çalışıyoruz fakat onlar, on senedir taviz temelli bir çözüm değil sadece Sırbistan’ı aşağılamayı ve kendilerinin çoktan karar vermiş olduğu şeyi kabul etmemizi istiyorlar. Bize hiçbir şey teklif eden yok, hiç kimse konuşmak istemiyor. Sadece son raddeye kadar bizi aşağılamaya, bize hiçbir şey vermemeye ve halkımızı oradan nasıl sürgün edebileceklerine bakıyorlar” diye konuştu.

Sırbistan’ın hiçbir şekilde askeri bir operasyona girişmeyeceğini vurgulayan Vucic, “güçlü ve kurdetli” olanlardan Sırp halkının mülklerini gasp etmemelerini ve Sırp halkını topraklarından çıkarmamalarını rica ettiklerini söyledi.

Kosova Başakanı Albin Kurti’nin bazen kendisini “Zelenski” bazen de “Hegel” zannettiğini ileri süren Vucic, kendisini endişelendirenin Kurti değil, “Kurti’ye her şeyi dikte edenler” olduğunu iddia etti.

Balkan News

Yorumlar (0)