Saraybosna Film Festivali katılımcıları büyüledi

YAŞAM 21.08.2021, 11:11 21.08.2021, 12:17
Saraybosna Film Festivali katılımcıları büyüledi
© FENA

Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da bu yıl 27.’si gerçekleştirilen Saraybosna Film Festivali, şehrin hoşgörüsü ve kültürel zenginliklerinin bir manifestosuna dönüşerek dünyanın dört bir yanından gelen katılımcıları şehre hayran bıraktı.

Festival, geçtiğimiz yıl koronavirüs tedbirleri çerçevesinde çevrim içi olarak gerçekleştirildikten sonra bu yıl yeniden şehre yeni bir coşku ve canlılık getirdi. Festival, film tutkunlarının yanı sıra şehirdeki turizm işletmeleri ve dükkan sahiplerinin de yüzünü güldürdü.  

Koronavirüse karşı özel önlemler alınan festivalde bu yıl izleyiciler, açık hava sinemasında sosyal mesafe kuralları çerçevesinde rahat bir şekilde filmleri takip etme imkanı yakaladı. Film tutkunları, festivali aynı zamanda geçtiğimiz yıl olduğu gibi çevrim içi takip etme imkanı da elde etti. 

Türk ve Boşnak motifleri taşıyan geleneksel Boşnak kiliminden ilhamla hazırlanan ve Saraybosna Film Festivali’nin simgesi kabul edilen özel kırmızı halı, bu yıl da birbirinden seçkin isimleri ağırladı.

Saraybosna Film Festivali'ne katılan bir oyuncu, Saraybosna'nın çok güzel ve her zaman misafirperver olduğunu belirtti. 

Saraybosna Film Festivali, kafe ve restoran işletmelerine de büyük katkı sağladı. Fast food işletmesinde çalışan bir şehir sakinine Saraybosna Film Festivali hakkında düşüncelerini ve işine katkısını sorduk; “Güzel bir program oldu, hiç kimse koronavirüsten bahsetmiyordu. Çok insan vardı. Festivali çok beğeniyorum. Geçen senenin biz hizmet sektörleri için çok kötü geçmesine rağmen, bu yıl çok iyi geldi.” dedi.

Saraybosna’nın sokaklarında bir yönetmene rastladık. Saraybosna Film Festivali ile ilgili yönelttiğimiz soruya şu cevabı verdi, “Bu şehrin, eski ve yeninin her alanda buluştuğu bir yer olduğuna inanıyorum. Modern klasik ile buluşuyor. Binalar, çağdaş sanatlar, kalıpların dışına çıkan filmler hakkında konuşabiliriz, eskiden burada açık alanda gösterilen, çok eskiden bildiğimiz filmler."

Faslı bir yönetmen, Saraybosna Film Festivali’nin prestijli bir festival olduğunu ve filmlerin bu festivalde gösterilmesinin bir ayrıcalık olduğunu belirtti. Yönetmen, Saraybosna Film Festivali’nin organizasyonunun çok iyi olduğunu ekledi.

1995 yılında, Bosna savaşı sırasında başlatılan Saraybosna Film Festivali, yıllar içerisinde Avrupa ve dünyanın en prestijli film festivallerinden biri haline geldi.

Balkan News

Yorumlar (0)