“Sırp Birliği Günü” bugün kutlanıyor

BALKANLAR 15.09.2021, 15:43
“Sırp Birliği Günü” bugün kutlanıyor
© Instagram

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic’in inisiyatifiyle geçtiğimiz yıl başlatılan ve Batı Balkanlar’daki tüm Sırpların katılımı teşvik edilen “Sırp Birliği, hürriyet ve milli bayrak günü”, Sırbistan ve Bosna Hersek’teki Sırp entitesi Republika Srpska (RS) tarafından bugün kutlanıyor.

İlki geçtiğimiz yıl 15 Eylül’de kutlanan yeni “milli bayram” nedeniyle Bosna Hersek ve Sırbistan’ın yanı sıra bölgedeki diğer ülkelerde yaşayan Sırplara da evlerine Sırbistan bayrakları asma çağrısı yapılıyor.

Sırbistan'ın bölgedeki Sırp azınlıklara da hitap eden çağrısı, Hırvat siyasetçilerin tepkisine neden oldu. Çağrıyı provokasyon olarak nitelendiren eski Hırvatistan Başbakanı Jadranka Kotor, Hırvatistan'da yaşayan Sırpların ulusal bayrağının Sırbistan bayrağı değil Hırvatistan bayrağı olduğunu söyledi. 

“Sırp Birliği, hürriyet ve milli bayrak günü” vesilesiyle Sırbistan ve RS parlamentolarının bugün Sırpça ve Kiril Alfabesi’nin korunması ve devlet dairelerinde Kiril alfabesi zorunluluğu getirilmesine ilişkin bir yasa kabul etmeleri bekleniyor.  

Balkan News

Yorumlar (0)