ABD: “Batı Balkanlar’ın AB’nin bir parçası olmasını istiyoruz”

GÜNDEM 14.09.2021, 11:18
ABD: “Batı Balkanlar’ın AB’nin bir parçası olmasını istiyoruz”

ABD’nin yeni Batı Balkanlar Özel Temsilcisi Gabriel Escobar, ABD’nin Batı Balkanlar’daki ülkeleri Avrupa Birliği’nde görmek istediğini ve bu hususta AB ülkelerinden gelen mesajların zayıf oluşunun ABD’yi endişelendirdiğini açıkladı.

Göreve atandıktan sonra Batı Balkanlar’a ilişkin ilk açıklamasını yapan Escobar, Batı Balkanlar’ın Avrupa’ya ait olduğunu ve üye ülkelerin tarihi ve kültürel olarak Avrupa’nın bir parçası olan bu bölgenin birliğe katılımının doğuracağı riskin oldukça küçük olduğunu bilmeleri gerektiğini söyledi.

Brüksel merkezli European Policy Center tarafından çevrim içi düzenlenen bir programda konuşan Escobar, Batı Balkanlar’da ülkelerin Avrupa Birliği’ne üyeliğe ilişkin inançlarını kaybetmelerinin endişe verici olduğunu ifade etti.

Batı Balkanlar’da AB’ye üyelik müzakerelerinde tüm başlıkları açan tek ülke Karadağ iken Sırbistan ise 35 fasıldan sadece 18’ini açmış durumda. Sırbistan’ın AB üyeliği, dün bu ülkeyi ziyaret eden Almanya Şansölyesi Angela Merkel tarafından da ifade edildiği üzere Kosova sorununun çözümüne bağlanıyor.

Brüksel, Arnavutluk ve Kuzey Makedonya ile müzakereleri başlatmakta da sorun yaşıyor. Bulgaristan’ın komşusu Kuzey Makedonya’nın üyelik sürecini veto etmesi nedeniyle, üyelik süreci Kuzey Makedonya ile paralel ilerletilen Arnavutluk da AB yolunda herhangi bir ilerleme kaydedemiyor.

Brüksel’in geçtiğimiz günlerde Batı Balkanlar ve Türkiye’nin reform sürecine destek amacıyla onay verdiği 14 milyar avroluk fonun AB’ye entegrasyon çabalarını güçlendirmesi bekleniyor.

Balkan News

Yorumlar (0)