Avusturya, Macaristan ve Sırbistan liderleri, Viyana'daki göç zirvesinde bir araya geldi

GÜNDEM 07.07.2023, 16:00
Avusturya, Macaristan ve Sırbistan liderleri, Viyana'daki göç zirvesinde bir araya geldi
© Twitter

Avusturya Başbakanı Karl Nehammer, Viyana'da gerçekleştirilen göç zirvesinde Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ve Macaristan Başbakanı Viktor Orbán'ı ağırladı.

Avusturya'nın başkentinde gerçekleştirilen "2023 Viyana Göç Zirvesi", Avusturya Başbakanı Karl Nehammer, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ve Macaristan Başbakanı Viktor Orban'ı bir araya getirdi. Üç lider, zirvede düzensiz göçe karşı mücadele konusunda iş birliğine ilişkin bir mutabakat zaptı imzaladı.

Ortak basın toplantısında konuşan Macaristan Başbakanı Orban, Sırbistan ve Macaristan'ın çabaları sayesinde yüz binlerce göçmenin Avrupa'ya geçişinin önlendiğini söyledi.

Sırbistan ve Macaristan'ı Avrupa'nın dış sınırlarının muhafızları olarak tanımlayan Orban, Macaristan'ın 270 bini Sırp-Macar sınırında olmak üzere, sınırlarında 330 bin düzensiz göçmeni durdurduğunu aktardı. Orban, „Cumhurbaşkanı Vucic'e, Avrupa için yaptıkları için teşekkür etmek istiyorum. Sırbistan ve Macaristan olmasaydı, Avusturya, Almanya ve Hollanda'da şimdi olduğundan yüz binlerce fazla göçmen olurdu“ dedi.

Orban, Macaristan'ın AB'nin göçmenlere ilişkin kararlarını uygulamayacağını ve göçmen kampları veya göçmen banliyöleri inşa etmeyeceğini açıkladı.

Basın toplantısında Nehammer, Avrupa'nın göçmen kabul politikalarının bozuk ve işlevsiz olduğunu vurgulayarak, „Ülkelerimiz, düzensiz göçten ciddi bir şekilde etkileniyor. Bu konuya uzun zamandır dikkat çekiliyor. Burada yeni ufuklar yaratma imkanımız oldu. Avusturya kendisine birçok müttefik buldu“ dedi. Avusturya'nın Macaristan ve Sırbistan'la birlikte düzensiz göçmenlerin ilticaları sorununu frenlediğini vurgulayan Nehammer, Sırbistan'ın Tunus ve Hindistan ile vize serbestisini iptal etmesinin bu ülkelerden Avusturya'ya gelenlerin sayısını önemli ölçüde azalttığına dikkat çekti.

Sırp lider Vucic ise zirvede imzalanan iş birliği mutabakat zaptının önemine dikkat çekerek Avusturya ve Macaristan liderleriyle önceki temasların sonuç verdiğini ve Avusturya'ya iltica başvurusunda bulunan göçmenlerin sayısının bir önceki yıla nazaran yüzde 18 azalma kaydettiğini söyledi.

Orban'dan İsveç'in NATO üyeliğine ilişkin açıklama 

Basın toplantısında bir muhabirin İsveç'in NATO üyeliği konusundaki sorusuna cevap veren Orban, İsveç'in NATO üyeliğine yeşil ışık sinyali verdi.

İsveç'in NATO üyeliği konusunun Macaristan Parlamentosunun yaz arasından önceki son oturumunun gündemine alınmamasını değerlendiren Orban, Macar hükümetinin konuya ilişkin olumlu açıklamaları zaten yaptığını ve konuya ilişkin olarak Türkiye ile de sürekli irtibat halinde olunduğunu ifade etti. Orban, „Eğer yapılması gereken bir şey olursa, gerekli adımlar atılacaktır“ dedi.

İHA

Yorumlar (0)