Türkiye Maarif Vakfı Başkanı Akgün: "Kendi kültürüne yabancılaşmayan bir nesil yetiştiriyoruz"

GÜNDEM 11.09.2021, 10:40 11.09.2021, 11:05
Türkiye Maarif Vakfı Başkanı Akgün: "Kendi kültürüne yabancılaşmayan bir nesil yetiştiriyoruz"

Türkiye Maarif Vakfı (TMV) Başkanı Prof. Dr. Birol Akgün, "Balkana" YouTube kanalına vakfın Balkanlar'daki faaliyetleri hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Vakıf olarak dünyanın 45 ülkesinde eğitim faaliyeti yaptıklarını aktaran Akgün, bu eğitimlerin üniversite öncesi tüm kademeleri kapsayan K12 düzeyinde olduğunu söyledi. Bu kapsamda, 2017'den itibaren Balkan ülkelerinin neredeyse tamamında kendi okullarını açtıklarını kaydeden Akgün, "Uluslararası Maarif Okulları" markası adı altında farklı kademelerde eğitim veren okulları bulunduğunu dile getirdi.

Bölgede sadece Karadağ'da okulları bulunmadığını belirten Akgün, Karadağ'da da okul açtıktan sonra Bosna Hersek'ten Kosova'ya, Kuzey Makedonya'dan Macaristan'a, Romanya'dan Arnavutluk'a kadar tüm bölge ülkelerinde okul zincirini tamamlamış olacaklarını vurguladı.

Okulların içeriklerine bakıldığında modern anlamda eğitim verdiklerini kaydeden Akgün, şunları söyledi:

"Fizik, kimya, biyolojiden başlayıp sosyal birimlere, teknolojik altyapıya ve özellikle toplumun temel kültürü, tarihi, geleneklerini de içeren güçlü bir eğitim veriyoruz. Uluslararası alanda rekabet edebilen, ama kendi kültürüne yabancılaşmayan, başarılı, teknolojik donanımları yüksek, dil donanımları-kazanımları yüksek yeni bir nesil yetiştiriyoruz. Mezun olanları ve başarılı olanları da Türkiye’de üniversite okumaları konusunda teşvik ediyoruz. Bu anlamda Maarif Vakfı Balkanlarda bugün Türk eğitim markasının K12 düzeyinde bayrağını taşıyan en önemli kurumlardan birisi olduğunu söyleyebilirim."

"Öğrencilerimizden Türkiye'yi tanımalarını da istiyoruz"

Bosna Hersek ile Türkiye arasında tarihsel, kültürel ve insani anlamda çok boyutlu ilişkiler olduğuna dikkat çeken Akgün, "Özellikle Yugoslavya’nın dağılması sürecinin hemen ertesinde burada yaşanan acı ve trajik olaylar zamanında, Türk insanının inanılmaz bir ilgisi oluştu. Yeniden, deyim yerindeyse, Balkanlar’da keşfetme imkanı oldu. O gün bu gündür de 30 yıldır artan ölçüde çok yönlü ilişkiler gelişiyor. Ticari ilişkiler, ekonomik ilişkiler, insanî ilişkiler, siyasi ilişkiler zaten iyi, ama en önemlisi kalıcı etki yaratacak olan mekanizmalar, insana dokunan yatırımlardır. Bu da eğitim vasıtasıyla oluyor. Burada yetişecek iyi, kaliteli, nitelikli insan gücü hem bu ülkenin gelişmesi-kalkınması, dolayısıyla güvenliği, refahı ve istikrarına büyük bir katkıdır. Sürdürülebilir kalkınmayı sağlayacak olan temel unsurdur." dedi.

Türkçe bilen, Türkiye'yi tanıyan, bu topraklar ile Türkiye arasındaki tarihsel damarı yeniden güçlendirecek insan unsurunun yetişmesinin önemine işaret eden Akgün, "Çünkü Bosna Hersek'e Türk yatırımcı geldiği zaman Türkçe bilen nitelikli, kaliteli insana ihtiyaç duyuyor. Bu, dünyanın farklı bölgelerinde de böyle. Eğitim, işte bu ilişkileri çok yönlü olarak geliştiren ve ilişkilerin gelişmesinde çarpan etkisi yapan çok önemli bir alan. Biz bu anlamda okullarımızda öğrencilerimizden Türkiye'yi tanımalarını da istiyoruz. Türkçeyi iyi derecede öğretiyoruz. Bütün bunlar doğrusu insanî ilişkilerin geliştirilmesi anlamında çok kalıcı etkiler yaratacağını ve bunun dönütünün de her iki kesim. Yani Bosna Hersek ve Türkiye adına çok güçlü kazanımlarla sonuçlanacağını düşünüyorum." ifadelerini kullandı.

"Yarınların dünyasını hesap ederek çocuklarımıza iyi eğitim vermeliyiz"

Gençlerden her zaman umutlu olduğunu söyleyen Akgün, “Dolayısıyla ister X kuşağı, Y kuşağı, Z kuşağı ya da alfa kuşağı olsun farketmez. Her kuşağın kendi yaşam koşulları var. Sosyalleşme süreçleri var. Onun için biz eğitim süreçlerini konuşurken esasen sadece bugün için değil, yarınların dünyasını hesap ederek, çocuklarımıza iyi eğitim vermemiz lazım. Yarının dünyası dijital dünya, yarının dünyası bireysel tercihlerin maksimum olduğu bir dünya, rekabetin daha fazla arttığı bir dünya. Teknolojinin daha fazla kullanılacağı bir dünya. Biz okullarımızda bunların hepsini birlikte vermeye çalışıyoruz.” dedi.

Pandemi döneminde eğitim verdikleri 45 ülkenin tamamında eğitimi hiç aksatmadan devam ettirdiklerini aktaran Akgün, "Bunu nasıl yapabildik? Dijital altyapımıza çok sağlam yatırım yapmıştık pandemiden önce. Onun, deyim yerindeyse, faydasını gördük. Bosna Hersek'te bizim okulumuza gittiğinizde gerçekten teknolojik altyapısı son derece güçlüdür. Öğrencilerimizin yarınlarına hitap edecek o güçlü teknolojik altyapıyı, robotikten yazılıma kadar, kodlamaya kadar temellerini öğreterek yetiştiriyoruz. Yani onların anlam dünyasına girmek, onlara hitap etmek ve yarınlara iyi hazırlamak için, onları anlamak ve geleceğe hazırlamak istiyoruz." diye konuştu.

SEDEF Medya’yı da kuruluş aşamasına geçip başarıyla alana girdiği için kutladığını söyleyen Akgün, "Çok önemli bir imkan ve fırsat. Artık medya klasik televizyon medyası olmaktan çıktı, bireyselleşti ve dijital alana kaydı. Dolayısıyla Z kuşağı dahil olmak üzere bu trende SEDEF Medya'nın da katılmış olmasından dolayı son derece memnunum. Tebrik ediyorum." ifadelerini kullandı.

BalkanNews

Yorumlar (0)