Djukanovic: "Sırbistan, Arnavutların olmadığı bir Kosova, Karadağlıların olmadığı bir Karadağ istiyor"

Karadağ 12.09.2021, 17:16 13.09.2021, 12:37
Djukanovic: "Sırbistan, Arnavutların olmadığı bir Kosova, Karadağlıların olmadığı bir Karadağ istiyor"
© AA

Karadağ Cumhurbaşkanı Milo Djukanovic, ülkesinde son dönemde yaşanan etnik-siyasi gerilimlere ilişkin olarak yaptığı açıklamada, Sırp Ortodoks Kilisesi Karadağ Metropoliti Joanikije’nin Çetine’de gerçekleştirilen tahta çıkma töreninin Sırbistan’ın ülkesi aleyhindeki çok yıllık saldırı sürecinin son bölümü olduğunu söyledi.

Jutarnji List'in haberine göre Sırbistan’ın Karadağ’ın milli, kültürel ve dini kimliğini tanımayı reddettiğini ve burada başlıca hedefin Karadağ’ın sivil, seküler ve Avro-Atlantik eğilimli karakteri olduğunu söyleyen Djukanovic, “Sebebi açık. “Sırp Dünyası” dahilinde Karadağ olmazsa Büyük Sırbistan projesi sonsuza kadar ölü demektir” diye konuştu.

Bölgede barış ve istikrarın 90’lı yıllarda olduğu gibi tehdit altında olduğunu söyleyen Djukanovic, “Çünkü aynı fikir yeniden devrede. Aptalca ve yalan olan bir iddia; bölgede Sırpların tehdit altındaki haklarının korunması meselesi. Bölgede tüm sağlıklı güçlerin uyanma zamanı geldi diye düşünüyorum. Aynı şekilde uluslararası toplum, AB ve ABD'nin de” dedi.

Sırbistan’ın Arnavutların olmadığı bir Kosova ve Karadağlıların olmadığı bir Karadağ yeğleyeceğini söyleyen Djukanovic, “Belgrad için Kosova’nın tazminatının ancak Karadağ olabileceği açık. Vuçiç sık sık Sırbistan’daki eski iktidarı eleştirerek “2006 yılında Karadağ’ın gitmesine izin verdiler” diyor. Sanki Sırbistan’ın bir parçasıymış gibi” dedi.  

Çatışmaların Bosna Hersek’e yayılma ihtimalinin de gerçekçi olduğunu ileri süren Djukanovic, “Bu sadece bir ihtimal değil bir realite. 90’larda her şey nasıl başladı?” diye konuştu.

Balkan News

Yorumlar (0)