2024’te gayri safi yurt içi hasılanın yüzde 2’si savunmaya ayrılacak

Kuzey Makedonya 28.12.2023, 10:39
2024’te gayri safi yurt içi hasılanın yüzde 2’si savunmaya ayrılacak

Kuzey Makedonya Savunma Bakanı Slavyanka Petrovska, 2024’te gayri safi yurt içi hasılanın yüzde 2’sinin savunmaya ayrılacağını söyledi.

Savunma Bakanı Slavyanka Petrovska, “2024 yılında savunma için brüt iç hasılanın yüzde 2’si ayrılacak, bunun yaklaşık üçte biri ise modernizasyon ve teçhizat için harcanacak.” ifadelerini kullandı.

2024 bütçesinin bu yılki bütçeden yaklaşık 50 milyon Euro daha fazla olacağını ve toplamda 327 milyon Euro olması gereken miktarın neredeyse 100 milyon Euro’sunun modernizasyon için ayrıldığını belirten Petrovska, “Bu da 2023 yılına kıyasla 10 milyon Euro’luk bir artış demektir.” dedi.

Bütçenin önemli bir kısmının tesislerin yeniden inşası, üniforma, ayakkabı, sağlık malzemeleri alımı, askeri teçhizat bakımı, mühimmat ve eğitim ve tatbikat için malzeme ve araçlara harcanacağını vurgulayan Petrovska, “2024 savunma bütçesi, tarihi olarak brüt iç hasılanın yüzde 2.05’ine denk gelir, bunun üçte biri tekrar modernizasyon ve teçhizat sürecine ayrılacaktır. Bu, “JLTV” ve “Stryker” zırhlı araçlarının, “Mistral 3” hava savunma sistemlerinin ve “Boran” topçu silahlarının anlaşmaya uygun bir şekilde gelmeye devam etmesine olanak tanıyacak.” şeklinde konuştu.

İlk “Stryker” araçlarının 2024 yılının sonuna kadar gelmesi bekleniyor, aynı zamanda onarımda olan iki helikopterin gelecek yılın ilk yarısında ülkeye geri dönmesi planlanıyor.

Bakan, Ordu’nun standartlarını artırmak için Ordu Hizmet Yasası’ndaki değişiklikler ve askeri personel için bir dizi avantajın yanı sıra, kiraya verilen konut ödeneği, 45 yaşındaki profesyonel askerlere verilen tazminat, ve emeklilik koşullarının iyileştirilmesi ile orduyu toplum içinde hak ettiği yere getirdiğini açıkladı.

AA

Yorumlar (0)