“AB üyeliği hedefimizdir ve bu, hiçbir mazeret olmaksızın tüm siyasi aktörlere bağlıdır”

Kuzey Makedonya 30.11.2023, 09:50
“AB üyeliği hedefimizdir ve bu, hiçbir mazeret olmaksızın tüm siyasi aktörlere bağlıdır”

Kuzey Makedonya Başbakanı Dimitar Kovaçevski, Avrupa Birliği (AB)  Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Başbakan Dimitar Kovaçevski, AGİT’in 30. Bakanlar Toplantısı arifesinde Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı ve AB’nin Dışişleri ve Güvenlik Politikasından Sorumlu Yüksek Temsilcisi Josep Borel ile yaptığı toplantının ardından açıklamalarda bulundu.

Avrupa Birliği’ne üyelik hedefinde olduklarını ve başka alternatifleri olmadığını söyleyen Kovaçevski, “Bu hepimize, yani bu ülkede sorumluluğu olan tüm siyasi aktörlere, hiçbir mazeret göstermeden bağlıdır. Yarın tüm meclis parti başkanlarına ve Meclis Başkanına Pazartesi günü yapılacak (Liderler) toplantı için davetiye gönderilecek.” dedi.

Toplantıda, Başbakanın bilgisine göre, AGİT/ODIHR’in gözlemleri doğrultusunda Avrupa entegrasyon süreci, seçimler ve Seçim Kanununda yapılacak değişiklikler ele alınacak.

Kovaçevski, Borel ile görüşmede en önemli reformlar ve Avrupa entegrasyon sürecinin ele alındığını belirterek, Avrupa entegrasyon yolumuza, tarama sürecine ve Batı Balkanlar kalkınma planına verdiği güçlü destek nedeniyle kendisine teşekkür etti.

Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı ve AB’nin dış ilişkiler ve güvenlik politikasından sorumlu yüksek temsilcisi Borel, AB konusunda siyasi bölünme olmaması gerektiğini, anayasa değişiklik sürecini tamamlayıp temel reformlar üzerinde çalışmamız gerektiğini vurguladı.

Time Balkan

Yorumlar (0)