Arslanbek Sultanbekov, Üsküp'te konser verdi

Kuzey Makedonya 09.09.2021, 01:15
Arslanbek Sultanbekov, Üsküp'te konser verdi
© Time Balkan

Kuzey Makedonya'nın başkenti Üsküp'teki tarihi Kurşunlu Han'da "2021 Yunus Emre ve Türkçe Yılı" kapsamında Yunus Emre'nin vefatının 700. yıl dönümü anısına "Selam Olsun" etkinlikleri düzenlendi.

Etkinlik kapsamında halk müziği sanatçısı Arslanbek Sultanbekov'un yanı sıra Alper Tuna ile Balkan Türküleri konseri, geleneksel Türk tiyatrosu gösterileri, Türk el sanatları, ebru sanatı ve cam sanatı gösterileri yapıldı.

Programa Üsküp Yunus Emre Enstitüsü (YEE) Serhat Kula, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Üsküp Koordinatörü Halim Ömer Söğüt ve çok sayıda davetli katıldı.

Kula, burada yaptığı açıklamada, Yunus Emre'nin vefatının 700. yılı vesilesiyle yaptıkları etkinliğin aynı zamanda Kuzey Makedonya’nın 30. kuruluş yıl dönümüne denk gelmesinin ayrıca bir özellik oluşturduğunu kaydetti.

"Selam Olsun" etkinliği hakkında da bilgi veren Kula, "Bu program kapsamında sadece Kuzey Makedonya değil, Balkanlar'daki bütün ülkeler, ayrıca Macaristan ve Romanya'nın da katıldığı bir turne aslında. Turne içerisinde de müzik konserleri, Hacivat-Karagöz oyunları, cam sanatımızdan değişik örnekler, ebru sanatımız gibi hem çocukların hem yetişkinlerin ilgisini çekecek birçok faaliyet var." dedi.

Etkinlik, Hacivat-Karagöz oyunları, cam sanatı ve ebru sanatı ile son buldu.

Balkan News/Time Balkan

Yorumlar (0)