K. Makedonya Bakanlar Kurulu’ndan “Mustafa Kemal Atatürk Anı Evi” kararı

Kuzey Makedonya 15.11.2023, 09:57
K. Makedonya Bakanlar Kurulu’ndan “Mustafa Kemal Atatürk Anı Evi” kararı
© AA

Kuzey Makedonya Bakanlar Kurulu, Milli Kurum “Mustafa Kemal Atatürk Anıt Evi”nin kurulması kararını aldı.

Hükümet, Kültür Bakanlığı’nın teklifi üzerine, “Mustafa Kemal Atatürk Anıt Evi” adlı ulusal kurumun Merkez Jupa’nın Kocacık Köyü’nde kurulmasına yönelik bir Kararı kabul etti.

Hükümetin basın servisi tarafından yapılan açıklamaya göre, kararın amacının Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatı ve eserleri ile ilgili ve Kuzey Makedonya için önem taşıyan tarihi etnolojik objelerin araştırılması, toplanması, düzenlenmesi, mesleki ve bilimsel olarak işlenmesi, incelenmesi, korunması, muhafaza edilmesi, yayınlanması ve sunulması olduğu belirtildi.

– TİKA’nın inşa ettirdiği ev 2014’te ziyarete açılmıştı

Atatürk’ün babası Ali Rıza Efendi’nin dünyaya geldiği Kocacık’taki ev, günümüzde müze olarak hizmet veriyor.

Merkez Jupa’ya bağlı Kocacık Köyü’nde bulunan Ali Rıza Efendi Anı Evi, TİKA tarafından inşa ettirildi. Yapı, 19 Mayıs 2014 tarihinde ziyarete açıldı.

Anı evi, Türkiye ve Makedonya‘dan uzmanların iş birliğinde, 19. yüzyıla ait görsel ve yazılı arşiv belgeleri incelenerek yöresel mimariye uygun olarak tasarlandı.

Bölgede bulunan arkeolojik kalıntılar üzerine onarımı yapılan Atatürk’ün baba evi, iki binadan oluşuyor. Bunlardan biri “Ali Rıza Efendi”nin evi, diğeri de “akraba evi” olarak inşa edildi.

AA

Yorumlar (0)