Kurti’nin Kuzey Makedonya ziyareti ülkeyi karıştırdı

Kuzey Makedonya 14.08.2023, 13:51
Kurti’nin Kuzey Makedonya ziyareti ülkeyi karıştırdı
© Facebook

Kosova Başbakanı Albin Kurti’nin Cuma günü Üsküp ve Kalkandelen kentlerine gerçekleştirdiği ziyaret, Kuzey Makedonya’da en üst düzeyden tepkiye neden oldu. 

Kuzey Makedonyalı yetkililerle görüşmediği ve etnik Arnavut muhalefet partilerinin liderleriyle bir araya geldiği ziyarette Kurti, Kosova, Kuzey Makedonya, Arnavutluk ve Bulgaristan arasındaki ilişkilerin ilerletilmesi gerektiğini ve Kuzey Makedonya’nın Sırbistan’dan uzaklaşması gerektiğini savundu. 

Kurti’nin başkent Üsküp’te Arnavutların yoğun olarak yaşadığı Çayır Belediyesi ve Kalkandelen (Tetovo) kentine ziyaretlerinde “Büyük Arnavutluk” bayrağı açılması ve Makedon bayrağına yer verilmemesi, Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski tarafından sert bir dille eleştirildi. Pendarovski, Kurti’nin katıldığı mitingde provokatif milliyetçi sembollere yer verilmesinin ülkede etnik nefret ve gerginliği körükleriğini ifade ederek organizatörlerin yasalar çerçevesinde cezalandırılacağını söyledi. 

Başbakan Dimitar Kovaçevski ise Kurti’nin ziyaretinin resmiyet taşımadığını ve Kosovalı liderin katıldığı programda Makedon bayrağı ve milli marşına yer verilmemesinin kınandığını söyledi. 

Ana muhalefet partisi VMRO-DPMNE de Makedonya Sosyal Demokratik Birliği’nin (SDSM) Kurti’nin ziyaretine izin vermesini eleştirdi. Parti, hükümeti Makedon menfaatlerinden taviz vermek ve ülkenin egemenliğini korumakta başarısız olmakla suçladı. 

Birleşik Makedon Diasporası (UMD) ise Kurti’nin Arnavut muhalefet partileri iş birliğiyle gerçekleştirdiği Kuzey Makedonya ziyaretini “kültürel darbe” olarak nitelendirdi ve hükümete Kurti’yi istenmeyen kişi ilan etme çağrısında bulundu. 

Üsküp’ün Çayır Belediyesi’nde  “Makedon II. Taarruz Birliği” isimli bir sokağa Arnavut aktivist Adem Demaçi’nin isminin verildiğine ve açılışının da Kurti tarafından yapıldığına da dikkat çeken diaspora örgütü, bu adımın Makedon kültür ve ulusuna saldırı teşkil ettiğini ileri sürdü. 

Suçlamalara cevap veren Kosova Başbakanı Kurti, Kuzey Makedonya’yı bir müttefik olarak gördüklerini ve Arnavut muhaliflerle gerçekleştirilen mitinglerin hiç kimsenin aleyhine olmadığını kaydetti. 

Balkan News

Yorumlar (0)