Kuzey Makedonya'da kimlik belgesi sorunu

Kuzey Makedonya 20.08.2021, 11:52
Kuzey Makedonya'da kimlik belgesi sorunu
© Facebook

Kuzey Makedonya İçişleri Bakanlığı'nda kimlik belgelerin çıkarılmasında üç aydır gecikmenin yaşanması sonucunda, bankaların yeni yasal olarak geçerli kimlikler olmadan para vermemesinden dolayı vatandaşlar emeklilik ve sosyal yardım gibi temel haklarından mahrum kaldı.

Kuzey Makedonya'nın Yunanistan ile uzun yıllar süren tartışmanın tatlıya bağlanmasından sonra ismini değiştirmesiyle kimlik belgeleri çıkarma sistemi değiştirildi. Ancak sistemin değiştirilmesi ile ilgili kanun mecliste birkaç aydır engellenmiş durumda.

Makedonya Cumhuriyeti Meclisi Başkan Yardımcısı Suzana Saliu, Özgür Avrupa Radyosu'na yaptığı açıklamada, temel insan haklarının sarsılmasından yakınan vatandaşlardan her gün dilekçe geldiğini belirtti.  

Saliu, yakın zamanda gerçekleşecek nüfus sayımı ve yerel seçimlerden dolayı şimdilik geçici bir çözümün bulunması gerektiğini söyledi.

İçişleri Bakanlığı'nın verilerine göre, 18 Ağustos'a kadar 41.100 vatandaş, kimlik belgesi için talepte bulundu ve henüz kimlikleri alamadı.  

Sorun çözülene kadar banka sektöründen, vatandaşların kimlik belgesi için dilekçe verdiklerinde alacakları geçici onay belgeleri kabul ederek yardımcı olmaları istendi.

Kimlik belgelerin gecikmesi haziran ayında başladı. Başta sorun pasaportun çıkarılması olduğu söylendi. Sonra ise İçişleri Bakanlığı sürecin çok sayıda başvuru olduğu için yavaşladığını belirtti.

Aynı ayda İçişleri Bakanlığı, iki kere kimlik belgeleri çıkaran sistemin yeni sisteme geçiş yapmasından dolayı kimlik çıkarma çalışmasına mola verdiğini açıkladı.

İçişleri Bakanlığı, bu ay sorunun mecliste, daha doğrusu, Kimlik belgesi Kanunu'nda olduğunu ileri sürdü. Değişiklikleri masaya yatıran muhalefet partisinin iki üyesi, kimlik belgesinde milliyet bölümünün eklenmesini isteyen iktidardaki Arnavut koalisyon partisi Besa'nın talebine karşı çıktı.

Makedonya ve Yunanistan, aralarında isimle ilgili yıllardır süren tartışmayı 2018'de Prespa Anlaşması ile çözdü. Anlaşmanın imzalanmasıyla Makedonya ismini Kuzey Makedonya olarak değiştirdi.  

Balkan News

Yorumlar (0)