banner3

banner2

Kuzey Makedonya’da Nüfus Sayımı Belirsizliği

Kuzey Makedonya 02.04.2021, 12:32 15.04.2021, 17:06
Kuzey Makedonya’da Nüfus Sayımı Belirsizliği

Kuzey Makedonya’da nüfus sayımının ertelenmesine karar verilmesine rağmen söz konusu değişikliğin parlamento tarafından onaylanamaması, belirsizliğe neden oldu.

Kuzey Makedonya’da 19 yıl aradan sonra yapılacak ve bugün başlaması gereken nüfus sayımı, Kuzey Makedonya Başbakanı Zoran Zaev ve ana muhalefet partisi VMRO-DPMNE lideri Hristiyan Mitskoski arasındaki anlaşma sonrasında Eylül ayına ertelendi.

Diğer taraftan Makedonya Parlamentosu’nun nüfus sayımını erteleme kararını alamaması nedeniyle nüfus sayım süreci kanunen başlamış oldu. Kuzey Makedonya İstatistik Ofisi, belirsizlik nedeniyle sayım görevlilerini sahaya göndermeyeceklerini ve parlamentodaki sürecin sonunu bekleyeceklerini açıkladı.

Nüfus sayımının koronavirüs salgını nedeniyle sürecin başlangıcından birkaç gün önce ertelenmesi, nüfus sayımı konusunda pek de parlak bir geçmişi olmayan ülkede belirsizlik yarattı. Kuzey Makedonya muhalefeti, salgın nedeniyle nüfus sayımının Nisan ayında gerçekleştirilmesine karşı çıkıyordu. Etnik partiler de azınlık nüfuslarının olduğundan küçük gösterilmesi endişesiyle sürece daha fazla hazırlık yapılabilmesi amacıyla nüfus sayımının ertelenmesini talep ediyordu.

Kuzey Makedonya’da son nüfus sayımı 2002 yılında gerçekleştirilmişti. 2002 yılı verilerine göre Kuzey Makedonya’da Türk nüfusu, yaklaşık 80 bin (nüfusun yaklaşık %4’ü) seviyesinde. İki milyon nüfuslu ülkede nüfusun yaklaşık dörtte birini ise (yaklaşık 509 bin) etnik Arnavutlar teşkil ediyor.

Balkannews.com.tr

Yorumlar (0)