TİKA’dan K. Makedonya’da Türkçe eğitim veren ilkokullara önemli destek

Kuzey Makedonya 26.09.2023, 11:13
TİKA’dan K. Makedonya’da Türkçe eğitim veren ilkokullara önemli destek
© AA

TİKA tarafından Makedonya Türk Sivil Toplum Teşkilatları Birliği (MATÜSİTEB) ve Kuzey Makedonya Öğretmenler Birliği iş birliğinde yürütülen proje kapsamında ülkede Türkçe eğitim veren 24 ilkokula toplamda 27 adet projeksiyon cihazı ve perdesinin teslim töreni düzenlendi.

MATÜSİTEB Merkezi’nde düzenlenen dağıtım törenine, TİKA Başkan Yardımcısı Dr. Mahmut Çevik, TİKA Üsküp Koordinatörü Mehmet Bayrak, MATÜSİTEB Genel Başkanı Tahsin İbrahim, başkent Üsküp ve farklı bölgelerden gelen okul müdürleri ve sorumlu öğretmenler ile çok sayıda davetli katıldı.

TİKA Başkan Yardımcısı Dr. Mahmut Çevik burada yaptığı konuşmada, MATÜSİTEB Genel Başkanı, Öğretmenler Birliği yöneticileri ve Türk diline, Türk kültürüne hizmet eden okul yöneticileriyle birlikte olmaktan memnuniyet duyduğunu söyledi.

Ülkede Türkçe eğitimin gelişmesi için farklı eğitim projelerini hayata geçirdiklerini anımsatan Çevik, ‘’Burada yaşayan Türk toplumunun doğal hakkı olan Türkçe eğitimini alması için sizlerin bugüne kadar göstermiş olduğunuz gayretlerden dolayı, vefanızdan dolayı sizlere özellikle teşekkür etmek istiyorum. Biz sadece MATÜSİTEB ile yakın bir iş birliği gerçekleştirerek Türkçenin geliştirilmesine, yaygınlaştırılmasına katkı sağladık bugüne kadar.’’ ifadelerini kullandı.

TİKA’nın kurulduğu günden farklı alanlarda binlerce projeyi hayata geçirdiğini belirten Çevik, ‘’Bildiğiniz gibi TİKA faaliyete başladığı 2005 yılından itibaren ülkenin kalkınması için her sektörden her daldan yaklaşık 1.200 projeyi hayata geçirdi. Bu projelerin içerisinde eğitim projeleri önemli bir bütün tutuyor. 1.200 proje içerisinde yaklaşık % 31 oranında eğitim alanında yapılan yatırımlar var. Sayısal olarak baktığımızda 360’a yakın eğitim projesi hayata geçirilmiş.’’ değerlendirmesinde bulundu.

Söz konusu projeksiyon cihazları ve perdeleriyle ilgili eğitim kalitesinin artırılmasının hedeflendiğini kaydeden Çevik, ‘’Türkçe eğitim veren söz konusu ilkokullarda biz de bilimsel ve görsel iletişim altyapısının geliştirilmesine yönelik olarak bir kısım projeksiyon cihazı ve altyapı malzemlerini bir bütün halinde siz kıymetli hocalarımıza vererek eğitim altyapısına bir nebze olsun katkı sağlamayı düşünüyoruz. Aslında buluşmamızın yegane sebebi de bu. Dolayısıyla bu cihazlarla siz gelişen teknoloji içerisinde eğitim verdiğiniz o kıymetli yavrularımızın teknolojik imkanları da kullanarak bilgiye daha kolay erişimine destek olacaksınız.’’ diye konuştu.

MATÜSİTEB Genel Başkanı Tahsin İbrahim de TİKA yöneticileri ve öğretmenlerle bir arada bulunmaktan mutluluk duyduğunu belirtti.

Makedonya Türk toplumunun 40 bölgede 9 yıllık 24 ilkokulda Türkçe eğitim gördüğünü kaydeden İbrahim, ‘’Doğu Makedonya’nın çoğu yerlerinde eğitimimiz 5 yıllık Türkçe yapılır ondan sonra kesintiye uğrar ve Makedonca olarak devam eder. Bunları kattığımızda 63 ilkokulda Türkçe eğitim yapılmaktadır. 8 bin üzerinde Türkçe eğitim alan öğrencimiz var. Bakanlığa bağlı sınıf ve branş olmak üzere 549 öğretmenimiz var. Müfredatları hemen hemen tamamen Türkçe olarak eğitim yapılmaktadır.’’ ifadelerini kullandı.

Güzide kurumumuz TİKA’nın Makedonya’da sağlık, tarım, iktisad gibi yerlerde destek sunarken özellikle eğitim alanında ciddi manada destekleri olduğunun altını çizen İbrahim, ‘’İlkokulların inşaatı, tadilatı, eğitim materyalleri, öğrencilerin kırtasiye ihtiyaçları, öğrenci servisleri, öğrenci bursları gibi desteklerle Türkçe eğitim daha cazip hale gelmiştir. Bu vesileyle TİKA’nın ve kıymetli başkan yardımcısı Dr. Mahmut Çevik’e hem şahsım adına hem MATÜSİTEB adına hem de sizlerin adına, Makedonya’daki Türkçe eğitim adına teşekkürlerimizi sunarız.’’ şeklinde konuştu.

Time Balkan

Yorumlar (0)